Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeciw przemocy

baja
Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dąbrowie Tarnowskiej rozpoczął wdrażanie programu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, dotyczącego budowania lokalnych koalicji przeciwko przemocy w rodzinie. Powiat dąbrowski jest jednym z trzech w Małopolsce, wytypowanych w tym roku do realizacji programu pilotażowego.

Program pilotażowy

   Celem tego programu jest przede wszystkim zintegrowanie działalności wszystkich instytucji, które w różny sposób stykają się z osobami dotkniętymi przemocą domową. Ma on również służyć podniesieniu skuteczności działań służb, które pomagają ofiarom i pracują ze sprawcami. Ponadto jego zadaniem jest poszerzanie wiedzy na ten temat, zwiększenie zaangażowania społecznego, przełamywanie mitów i stereotypów. Program ma stworzyć zespół profesjonalistów, wśród których znajdą się pracownik pomocy społecznej, policjant, prokurator, psycholog, lekarz, sędzia.
   W maju i czerwcu przeprowadzone zostały szkolenia dla wytypowanych przez poszczególne instytucje przedstawicieli. W powiecie dąbrowskim wzięło w nich udział około 40 osób. "Celem pierwszych spotkań członków koalicji jest wyposażenie ich w wiedzę o sposobach rozpoznawania przemocy i ocenie sytuacji ofiary. Tak, by uwrażliwić ich na pewne symptomy, które wskazują na użycie przemocy. Dotyczyć to będzie przede wszystkim pedagogów szkolnych oraz pracowników socjalnych. Chcemy dotrzeć także do nauczycieli, uczulić ich na ewentualne oznaki używania przemocy wobec dzieci" - mówi Włodzimierz Słomczyński, kierownik Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie.
   Celem zespołów powiatowych jest wypracowanie sposobów postępowania z ofiarami przemocy, tak żeby przy pierwszym kontakcie z osobą pokrzywdzoną jak najwięcej pomóc, a nie zaszkodzić. Udzielić podstawowych informacji, skierować do psychologa, przygotować merytorycznie do ewentualnego skierowania sprawy do sądu. Wypracowanie szybkich sposobów działania, które pozwoliłyby dać skuteczną pomoc w jak najkrótszym czasie. "Bardzo ważne jest również przełamanie stereotypów społecznych, pokazanie, że są instytucje, które zajmują się takimi problemami, gdzie można się zwrócić o pomoc. Że osoba doświadczająca przemocy domowej nie jest sama. A przede wszystkim, że nie jest to zjawisko normalne, część życia rodzinnego - podkreśla kierownik Słomczyński. - Staramy się na różne sposoby dotrzeć z tymi informacjami do społeczeństwa. Poprzez plakaty, ulotki czy spotkania, na przykład z nauczycielami. Chodzi o to, by osoby, znajdujące się w trudnej sytuacji, wiedziały, gdzie się zwrócić po pomoc". (baja)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski