Wójtowie gmin: Jerzmanowice-Przeginia, Wieka Wieś, Sułoszowa, Skała i Krzeszowice chcą walczyć z komarami, na które skarżą się ludzie. Do rozmów zaprosili wojewodę Piotra Ćwika oraz dyrektorów Ojcowskiego Parku Narodowego i Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.
- Chodzi o odkomarzanie naturalnymi metodami z użyciem nietoperzy i ptaków jerzyków - mówi Tomasz Gwizdała, wójt gminy Jerzmanowice-Przeginia - organizator spotkania. - Mamy siedliska nietoperzy, z których każdy w ciągu wieczora zjada około dwa tysiące komarów. Zależy nam, żeby zwiększać kolonie nietoperzy, stwarzać warunki do ich osiedlania się. Możliwe jest też montowanie budek dla jerzyków - dodaje Gwizdała.
Szefowie gmin chcą zinwentaryzować kolonie nietoperzy i sprawdzić, czy w okolicy gnieżdżą się jerzyki, które w ciągu doby zjadają 20 tysięcy komarów, a przez sezon pobytu w Polsce (maj - sierpień) jeden jerzyk potrafi zjeść do 2,5 mln komarów.
Z takiej akcji cieszą się dyrektorzy parków. - Naturalny sposób walki z komarami nie przyniesie efektów od razu, ale da efekty na kolejne lata - mówi Tomasz Gierat, dyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego.
Marcin Guzik, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych proponuje zarybianie stawów i oczek wodnych, wówczas nie mnożą się komary, bo ryby zjadają ich larwy. - Trzeba też informować społeczność o możliwościach sadzenia roślin odstraszających komary. Są to: lawenda, tymianek, mięta, szałwia, bazylia i pelargonie - zaznacza.
Do akcji rozwoju koloni nietoperzy samorządowcy zaprosili też Teresę Sieradzką, prezes Stowarzyszenia Ekoturystyki „Ostaniec”, które organizuje Festiwal Nietoperzy i włącza się w edukowanie społeczności i chce propagować wieszania budek dla jerzyków.
Wojewoda Piotr Ćwik przychylnie patrzy na odkomarzanie metodami biologicznymi. - To ważne, żeby odkomarzanie było bezpieczne dla środowiska i ludzi. Gminy wnioskują o dotacje na odkomarzanie w formie oprysków. Koszty mogą wynieść ok. 3 mln zł i nie ma gwarancji, że efekt będzie trwały. A na chemiczne akcje nie ma zgody. W 2010 roku - po powodzi - rząd wydał 2 mln zł na odkomarzanie chemiczne. Wykonywano je częściowo z samolotów. Skończyło się procesami, które wytoczyli pszczelarze, bo przez opryski ginęły pszczoły - zaznacza Ćwik.
Zebrani samorządowcy mieli przygotowane informacje o tym, jak powinny wyglądać budki dla jerzyków, a z przedstawicielami parków uzgadniali, gdzie te budki wieszać. Jak wynika z przedstawionych informacji budki powinny być szersze niż dłuższe i określona wielkością otworów wlotowych (6,5 n 3,5 cm) .
Przedstawiciel parku informował o tym, że jerzyki potrzebują sporo czasu na osiedlenie się, bywa, że kilka lat. - Dobrze jest też wieszać takie budki po kilka w jednym miejscu i w odpowiednim czasie na przełomie kwietnia i maja, bo inaczej bywa, że budki zajmują inne ptaki - dyrektor Gierat.
A dyrektor ZPK przypomina o odpowiedniej wysokości, na której powinny znajdować się budki, żeby chronić ptaki przez drapieżnikami oraz ludźmi.
Przedstawiciele parków zaznaczają też, że mieszkańcy mogą się chronić i zapobiegać rozmnażaniu komarów. Likwidować kałuże, czyli miejsca w których stoi woda, jest płytka i szybko się nagrzewa. Pamiętać, żeby na podwórkach nie stała woda w jakichś naczyniach lub garnkach. A wodę np. w miskach psów często wymieniać, bo komary natychmiast wykorzystują takie miejsca i składają larwy - zaznacza dyrektor Marcin Guzik.
Samorządowcy ustalili, że z pomocą przyrodników i ornitologów zinwentaryzują miejsca występowania nietoperzy i jerzyków. Sprawdza jakie są możliwości rozwoju ich kolonii na terenie powiatu krakowskiego. - Po rozeznaniu tej sytuacji napiszemy program i do wojewody skierujemy wnioski o wparcie naszych działań - mówi Tomasz Gwizdała, wójt Jerzmanowic-Przegini.
WIDEO: Zbawienie dla pieszych, rowerzystów i niewidomych. Bezgłośne samochody elektryczne i hybrydowe będą wydawać dźwięki
Źródło: TVN Turbo/x-news
- Była legendą. Wspominamy wróżkę Dzidziannę spod Sukiennic
- Te dzikie zwierzęta żyją w Krakowie [ZDJĘCIA]
- Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym
- Nową zakopianką pojedziemy tuż po wakacjach! [NOWE ZDJĘCIA]
- Krakowianka łamie prawa grawitacji i... podbija internet
- Sprawdź 10 sposobów na walkę z upałem!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?