Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed nami VII Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem. Myślenice rozbrzmią muzyką z siedmiu stron świata

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
W programie tegorocznego Festiwalu są "Myślenickie potupajki" podobne do tej z 2019 roku
W programie tegorocznego Festiwalu są "Myślenickie potupajki" podobne do tej z 2019 roku Fot. Katarzyna Hołuj
W poniedziałek rozpoczną się VII Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem. To folkowe święto zacznie się m.in. warsztatami rękodzieła ludowego, seansami w EtnoCinema i wieczornymi, muzycznymi spotkaniami w Klubie Festiwalowym na Zarabiu, ale prawdziwe apogeum wydarzeń nastąpi w przyszły weekend i będzie miało miejsce na myślenickim rynku.

FLESZ - Wylatujesz na wakacje? To musisz wiedzieć

od 16 lat

Trwająca pandemia, związany z nią reżim sanitarny, obostrzenia i zasady dotyczące np. kwarantanny, spowodowały, że niemożliwe było zaproszenie dużych zagranicznych zespołów tanecznych tak jak to miało miejsce podczas poprzednich edycji.
W ubiegłym roku Festiwal nie odbył się wcale, w tym roku postanowiono z niego nie rezygnować, ale dostosować jego formułę do warunków, jakie mamy. I tak w tym roku na Festiwalu będzie rządziła muzyka (hasłem tej edycji będzie „Muzyka z siedmiu stron świata”), a nie taniec.

Na egzotyczne zespoły taneczne musimy jeszcze zaczekać, ale to nie znaczy, że program ustępuje atrakcyjnością temu z lat poprzednich

– mówi Piotr Szewczyk, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu.

Za dobór zespołów odpowiedzialna była przede wszystkim Paulina Bisztyga, która jest szefową muzyczną festiwalu. Ta wokalistka i kompozytorka, rodzinnie związana z Myślenicami uważa, że to miasto ma ogromny potencjał festiwalowy, dlatego dobrą drogą jest stwarzanie możliwości do tego, aby ludzie z Krakowa przyjeżdżali do Myślenic, a nie na odwrót.
Jak nam powiedziała kluczem, według którego dobierane były zespoły była jakość.

Chcieliśmy żeby zagrała i zaśpiewała tutaj pierwsza liga folkowa. Wszyscy, których zaprosiliśmy to doskonali muzycy, świetne zespoły fantastycznie radzące sobie na rynku, zauważone przez świat folkowy i etniczny, z dorobkiem i z nagrodami. Kluczem była też różnorodność. Tak, aby każdy mógł przyjść i znaleźć coś dla sobie, posłuchać muzyki przystępnej, ale nie ludycznej. W piątek wystąpią więc Trebunie Tutki, ale też duet Lua Preta, czyli duet rapowy czerpiący z tradycji angolskiej. Sobota będzie bardzo mocno eklektyczna, bo będzie rock, ale też techno. Fanfara Awantura to fantastyczni  instrumentaliści grający muzykę techno inspirowaną polskim folkiem. Wystąpi też Balkansambel ze Słowacji, których nazywam maszyną do robienia muzyki bałkańskiej, bo grają nieprawdopodobnie sprawnie, szybko, a przy tym fantastycznie

- mówi.

Cechą wspólną sobotnich prezentacji będzie to, że muzyka będzie mniej rdzenna, bardziej przetworzona i oprawiona w różne inne gatunki.

Po rozrywkowej sobocie przyjdzie czas na nieco bardziej stonowaną niedzielę, którą rozpoczną Malisze śpiewający bardzo tradycyjne piosenki. Tego dnia wystąpi też Karolina Cicha z pieśniami chwały, a dla równowagi pojawią się: zespół Krzikopa z folklorem śląskim i Rube Świnie będące częścią Krzikopy. Symboliczna klamrą będą wieczorne występy DJ-ów, którzy będą grali sety inspirowane muzyką etniczną: w piątek arabską, a w sobotę – afrykańską

– dodaje Paulina Bisztyga.

Oprócz koncertów i „potupajek” na myślenickim Rynku odbędzie się Zlot Food Trucków, a nieopodal stąd, w Parku Jordana w sobotę rozbije się Cygański Tabor Terano.
Cygański piknik będzie okazją do poznania bliżej kultury romskiej, wzięcia udziału w warsztatach kulinarnych, tanecznych, plastycznych, a także... skorzystania z wróżb cygańskiej wróżki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski