Umieralność na malarię w Polsce jest najwyższa w Europie. Zdaniem prof. Andrzeja Urbanika, radiologa i podróżnika, to efekt niskiego poziomu wiedzy na temat bezpieczeństwa zdrowotnego w podróży.
- Pacjenci mają wiele wątpliwości dotyczących szczepień. Stąd pomysł, aby stworzyć miejsce, gdzie otrzymają rzetelną informację i będą mogli skorzystać ze szczepień - mówi dr Stanisław Stępniewski, dyrektor Szpitala św. Ludwika w Krakowie.
Oprócz obowiązkowych i zalecanych szczepień niemowląt i dzieci, w centrum można uzyskać pomoc w przygotowaniu się do podróży. Placówka prowadzi profilaktykę przeciwmalaryczną.
- Przykładem niefrasobliwości turystów jest wzrost zakażeń WZW typu A. Wydawało się, że wirusowe zapalenie wątroby typu A już zanika. Tymczasem w ostatnich latach obserwujemy ponowny wzrost zakażeń. Bardzo często wirus przywożony jest z Egiptu, czyli z państwa, które w powszechnej świadomości nie stanowi zagrożenia epidemiologicznego - podkreśla dr Hanna Czajka, Kierownik Centrum Szczepień.
WZW typu A przenoszone jest drogą pokarmową, przez kontakt z wydzielinami chorego. Zakażeniom sprzyjają niehigieniczne warunki przygotowywania posiłków i zanieczyszczona woda. Szczepienie przeciwko tej chorobie należy wykonać przed wyjazdem m.in. do krajów afrykańskich, Ameryki Południowej i Azji.
- Epidemia cholery na Haiti udowodniła nam, że świat nie jest wolny od tej choroby. Zachorowania występują również na Dominikanie, gdzie Polacy coraz częściej podróżują. W naszym centrum będzie można również przyjąć szczepionkę przeciwko cholerze. Jest to preparat podawany doustnie - informuje dr Czajka.
Centrum Szczepień prowadzi akcję bezpłatnych szczepień przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Kilkadziesiąt pacjentów do 16. roku życia otrzyma bezpłatnie pierwszą dawkę szczepionki. Decyduje kolejność zgłoszeń.
(NAT)