MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przed rokiem były obietnice. Które zostały spełnione?

Redakcja
RAPORT. Na początku 2011 zapytaliśmy burmistrzów i wójtów gmin - jakie cele stawiają sobie na najbliższe miesiące. Teraz sprawdzamy co udało się zrealizować.

MARCIN PAWLAK, burmistrz Dobczyc

Priorytety na rok 2011 ułożył w kolejności: * sfinalizowanie budowy Regionalnego Centrum Sportowo-Oświatowego w Dobczycach, * tworzenie miejsc pracy w strefie przemysłowej przy pomocy jej dozbrajania i budowanej przez województwo obwodnicy oraz * budowa kanalizacji od Dobczyc do Kornatki.

Otwarcie hali sportowej nastąpiło w 2011 roku, jednak nie - jak wcześniej było zapowiadane po zimowych feriach - ale w grudniu. Jak mówi burmistrz, opóźnienie spowodowały problemy natury technicznej. Otwarcie Gimnazjum przesunęło się, ale tylko - jak mówi Marcin Pawlak - o kilka dni. Rok szkolny zainaugurowano 5 września. Choć nie oddano jeszcze tej części budynku, która mieścić ma MGOKiS, ośrodek przeniósł się już do RCOS (na razie do pomieszczeń zastępczych) i tam działa, wykorzystując dla swoich celów hol Gimnazjum i foyer hali sportowej. Planowane przeniesienie do RCOS Miejskiej Biblioteki Publicznej też jeszcze nie nastąpiło. Burmistrz tłumaczy to tym, że gmina chce skorzystać z możliwości uzyskania dofinansowania jej w ramach programu Biblioteka+. Nie ulega zmianie termin oddania do użytku auli widowiskowej. To 30 marca tego roku.

Jeśli chodzi o strefę przemysłową, w 2011 roku została zrealizowana, jak określa to burmistrz "lwia część" prac w ramach projektu "Wzmocnienie zdolności przyjęcia nowych inwestorów przez rozbudowę infrastruktury Strefy Przemysłowej". Wykonano chodniki, drogi i odwodnienie. Pozostało wykonać jeszcze oświetlenie i to ma być zrobione w tym roku, podobnie jak dodatkowe zadanie, czyli ochrona strefy przed powodzią.

W 2011 roku w strefie rozpoczęła działalność nowa firma (ES SYSTEM NT), a kilka innych (Wawel, Alpha i Animex) rozbudowały swoje zakłady. Wawel kupił ponadto dodatkowe tereny w SSE z myślą o dalszej rozbudowie. Jak mówi burmistrz Pawlak, w efekcie rozbudowy Animeksu w strefie ma powstać centrum pierzarstwa na Polskę. Dodaje, że realizowana jest tu jeszcze jedna, nie tak duża, ale też ważna inwestycja, a mianowicie fabryka pierogów.

Co do obwodnicy, ma być ona oddana do użytku do końca czerwca. Sprawy ekologii postępują zgodnie z przyjętym harmonogramem i w tym roku mają zostać zakończone. Dzięki oszczędnościom wynikłym po jednym z przetargów, gmina złożyła dodatkowy wniosek (poszerzający zakres prac kanalizacyjnych w Kornatce) i czeka na jego ocenę merytoryczną.

PIOTR PUŁKA, burmistrz Sułkowic

Jako najważniejsze burmistrz wymienił * kontynuowanie prac nad budową kanalizacji, jako bardzo ważne - * budowę Zalewu na Gościbi w Sułkowicach, jako ważne - * modernizację stacji uzdatniania wody w Harbutowicach i rozbudowę oczyszczalni ścieków w Biertowicach.

Zaplanowane prace związane z kanalizacją zostały wykonane, teraz gmina przystępuje do piątego etapu kanalizacji Sułkowic i przymierza się do projektowania kolejnego, szóstego.

Pierwszy etap budowy zalewu na Gościbi, czyli budowa niecki zakończył się w ubiegłym roku. Na drugi etap - budowę infrastruktury wokół zalewu - ogłaszano drugi przetarg, ponieważ kwoty z pierwszego przekraczały możliwości finansowe gminy. Potrzeba było zmiany specyfikacji i wyłączenia z niej pewnych kosztownych rozwiązań jak np. oświetlenie solarne czy kostka granitowa. W tym drugim wyłoniono wykonawcę. Zakończenie prac zaplanowano na maj tego roku. Zarówno rozbudowa oczyszczalni, jak i modernizacja stacji uzdatniania wody nie rozpoczęły się w 2011 roku. Jak tłumaczy burmistrz było to związane z długim oczekiwaniem na rozstrzygnięcie i ostateczną decyzję w sprawie środków unijnych. Ma nadzieję, że ruszą one w tym roku, choć dodaje też, że gmina od wielu miesięcy oczekuje na decyzje od instytucji wdrażającej, od których uzależnione jest to, kiedy ogłosi przetarg. Modernizacja stacji uzdatniania wody, jak dodaje, jest od spraw kanalizacji niezależna, a jej finansowanie założone jest dopiero na rok przyszły.

KAZIMIERZ SZCZEPANIEC, wójt gminy Lubień

Za najważniejsze zadanie na rok 2011 uznał * rozpoczęcie budowy kanalizacji. W następnej kolejności wymienił * budowę dróg, chodników i mostu na przysiółku Zarębki, a jako trzecie - ważne zadanie - * rozbudowę budynku Szkoły Podstawowej im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lubniu, budowę auli przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Skomielnej Białej oraz stworzenie placów zabaw w Tenczynie i Skomielnej Białej. Dodał przy tym, że rozbudowa szkoły w Lubniu prawdopodobnie stanie się faktem w roku 2012.

Dziś wiadomo to już na pewno. To oraz budowa auli przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Skomielnej Białej zostały zapisane w budżecie na ten rok i teraz dopiero będą realizowane. Na pytanie, dlaczego nie udało się to w 2011 roku wójt odpowiada krótko: zdecydowały pieniądze. W ubiegłym roku udało się zrealizować place zabaw. Jeśli chodzi o kanalizację to ubiegły rok zamknął sprawę przetargu na projekt - wspólny dla gmin: Lubień, Tokarnia i Pcim. Teraz jest w trakcie opracowywania.

DANIEL OBAJTEK, wójt gminy Pcim

Jako najważniejsze zadanie wymienił * budowę kanalizacji, jako bardzo ważne - * rozbudowę infrastruktury drogowej, a jako ważne - * dokończenie zagospodarowania centrum Stróży, rozpoczęcia i zakończenie zagospodarowania centrum Trzebuni oraz kontynuowanie prac nad zagospodarowaniem przysiółka Kąt w Pcimiu i odcinka od mostu w kierunku DPS-u. W 2011 roku gmina (wraz z Lubniem i Tokarnią) po pierwszym nieudanym przetargu, w drugim wyłoniła wreszcie firmę, która opracowuje projekt kanalizacji. Ma być on ukończony (wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę) do końca tego roku. Dróg gminnych i wewnętrznych wykonano lub odbudowano w 2011 roku łącznie ok. 7 km. Kosztowało to 2,5 mln zł, z czego 2,3 mln zł to środki z tzw. powodziówki, które przyznano gminie.

W tamtym roku zakończono I etap prac nad zagospodarowaniem Stróży. Prac w Trzebuni nie udało się w tamtym roku rozpocząć, co wójt tłumaczy tym, że dopiero w październiku podpisano z Urzędem Marszałkowskim umowę o dofinansowaniu. W ogłoszonym w końcu roku przetargu został wyłoniony wykonawca. Termin zakończenia prac w tej miejscowości wyznaczono na koniec lipca. Prace w przysiółku Kąt zostały w ubiegłym roku sfinalizowane. Jeśli zaś chodzi o odcinek od mostu do DPS-u, to dopiero w tym roku gmina zamierza aplikować do PROW-u o dofinansowanie na jego zagospodarowanie.

Katarzyna Hołuj

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski