Przede wszystkim konsorcjum

GEG
Udostępnij:
Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę w sprawie pozyskiwania nowych mieszkań. Za - głosowali radni AWS i RIO oraz kilku z SLD, przeciw byli radni UW - UPR, argumentując to m.in. negatywną opinią na temat "Konsorcjum", wydaną przez Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast (która podobno dotarła do UM, a której nie pokazano radnym). Według członków UW - UPR, osiągnięcie zakładanych efektów jest niemożliwe, gdyż program jest sprzeczny z zasadami rynku.

15 tysięcy mieszkań w 6 lat?

Jako główne kierunki rozwoju mieszkalnictwa w Krakowie przyjęto realizację programu mieszkaniowego "Konsorcjum", kontynuację przedsięwzięć Towarzystw Budownictwa Społecznego, uruchomienie programu budownictwa socjalno-pensjonatowego, dalsze wspomaganie inwestorów budownictwa w ramach systemu Lokalnych Inicjatyw Mieszkaniowych, współpracę z gminami ościennymi (w celu pozyskania tanich terenów budowlanych) oraz nabywanie mieszkań od spółdzielni mieszkaniowych i deweloperów. Najważniejszym elementem polityki mieszkaniowej gminy ma być realizacja programu "Konsorcjum". Zakłada on, że do roku 2005 powstanie 15 tys. mieszkań własnościowych, przy założeniu spłat ratalnych przez przyszłego właściciela na poziomie 500 zł miesięcznie (gmina ma otrzymać 2 tys. mieszkań komunalnych za 70 proc. ich wartości rynkowej). System opiera się na zasadzie samopomocy - budowania tylko za pieniądze przyszłych właścicieli, bez indywidualnych kredytów (może być on zaciągnięty na konkretną inwestycję przez konsorcjum). Istotnym warunkiem jest skala przedsięwzięcia, która ma zapewnić "umiarkowaną cenę metra kwadratowego" i możliwość wydłużonego spłacania należności za mieszkanie (od 5 do 10 lat). Konsorcjum (spółka akcyjna) ma realizować zamknięte przedsięwzięcia (np. osiedle z kilkoma, kilkunastoma budynkami), jedno, kilka lub kilkanaście (w zależności od zainteresowania), finansowo niezależne od siebie. Zakłada się, że konsorcjum nie będzie prowadzić działalności zarobkowej - inicjatorzy programu chcieliby nadać spółce charakter podmiotu użyteczności publicznej, co wymaga zgody ministra skarbu (możliwe jest także utworzenie konsorcjum w formie TBS). Gmina nie będzie dawać gwarancji finansowych, a jej rolą będzie nadzór i kontrola w spółce oraz zapewnienie płynnego przekazywania nowych terenów budowlanych.
Do 15 kwietnia Zarząd Miasta ma przygotować kryteria, jakimi będzie się kierował przy wyborze spółek - konsorcjów. Do 30 czerwca ma być gotowy wykaz terenów, przekazywanych przez gminę na potrzeby realizacji programu. Uruchomienie samego programu ma nastąpić w 2 miesiące po powstaniu podmiotu prawnego, gotowego realizować założenia zawarte we wczorajszej uchwale i spełniającego kryteria ustalone przez ZM. (GEG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie