Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorca z sukcesem / przedsiębiorstwo z sukcesem: EmiL Górnisiewicz / Piekarz

Sylwia Nowosińska
Emil Górnisiewicz prowadzi piekarnię, którą odziedziczył po ojcu
Emil Górnisiewicz prowadzi piekarnię, którą odziedziczył po ojcu fot. Andrzej Banaś
Rzemiosło. Rodzina Górnisiewiczów wypieka tradycyjny chleb od 70 lat, a ich firma cieszy się uznaniem grona stałych klientów.

Piekarnia przy ul. Garbarskiej 12 w Krakowie działa od 1943 r. Emil Górnisiewicz odziedziczył ją po ojcu Stanisławie, który zaczął prowadzić działalność jeszcze w czasie wojny. – Piekarnia istnieje w tym miejscu od XIX wieku. Tata wykupił zakład po tym, jak Niemcy zakazali prowadzenia działalności poprzedniemu właścicielowi – wspomina pan Emil.

Do dziś zachował na pamiątkę dokumenty z tamtego czasu, większość z nich była w języku niemieckim.

– Dzieciństwo kojarzy mi się z zapachem świeżego chleba. Cały ten okres spędziłem w piekarni taty. Często pomagałem mu w __codziennej pracy – dodaje.

– W czasie wojny chleb był na kartki. Wolno było produkować tylko ciemne pieczywo, które rozwoziliśmy do sklepów. Później trafiało do __mieszkańców Krakowa – opowiada Górnisiewicz. Biały chleb, który mogli dostać tylko Niemcy, piekły wtedy inne zakłady.

Z biegiem lat pan Emil pracował coraz więcej – zdobył zawód, został wspólnikiem ojca, aż w 1967 r. przejął po nim zakład. Obecnie w pracy pomaga mu brat Jerzy. Właściciel piekarni liczy na to, że przekaże firmę synowi, absolwentowi technikum żywienia.

Emil Górnisiewicz mówi otwarcie, że nie smakuje mu pieczywo z piekarni sieciowych, których w Krakowie jest coraz więcej. _– Jakość ich chleba budzi zastrzeżenia. Takie zakłady stosują wiele substancji chemicznych, żeby poprawiać jakość wypieków – _wyjaśnia.

Piekarnia Górnisiewicza przygotowuje chleb według tradycyjnej receptury._ – Pieczemy to, co klienci najchętniej kupują. Można u nas dostać różne rodzaje chleba: pszenny, graham, żytni, orkiszowy, a także pyszne i świeże bułki – _wylicza. Jego ulubione pieczywo to „zwykły chleb powszedni”, najlepiej wyjęty prosto z pieca i posmarowany masłem. Pan Emil twierdzi, że niezbędnym elementem dobrego chleba jest mocno wypieczony i twardy spód. Jeżeli bochenek go nie ma, na pewno nie będzie smaczny.

– Podstawą dobrego smaku jest także prawidłowo przyrządzony zakwas, który po przygotowaniu należy odstawić na __12 godzin – podkreśla.

Dodaje także, że nie wierzy w nowe trendy żywieniowe, zgodnie z którymi wielu ludzi rezygnuje z pieczywa._ – Chleb zawiera wiele wartości odżywczych niezbędnych do __prawidłowego funkcjonowania organizmu – _podkreśla.

Górnisiewicz przyznaje, że w dzisiejszych czasach o wiele łatwiej jest otworzyć w Krakowie piekarnię. – Konkurencja rośnie, dlatego trudno o __wysokie wyniki sprzedaży – tłumaczy. Sytuacja na rynku nie jest jednak dla niego powodem do zmartwień, bo smak chleba doceniają stali klienci. Niektórzy odwiedzali piekarnię jako młodzi ludzie, a teraz przychodzą z wnukami.

_– Wielu klientów kupowało u nas bułki, gdy byli jeszcze studentami. Docenili smak dobrego chleba i są mu nadal wierni _– mówi Emil Górnisiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski