18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorca z sukcesem/Przedsiębiorstwo z sukcesem: WACŁAW GIL/CECH RZEMIOSŁ RÓŻNYCH

Arkadiusz Maciejowski
Wacław Gil cieszy się, że rośnie zainteresowanie szkołami zawodowymi
Wacław Gil cieszy się, że rośnie zainteresowanie szkołami zawodowymi fot. archiwum prywatne
Rzemiosło. Choć sam nie jest rzemieślnikiem, kieruje biurem Cechu Rzemiosł Różnych w Wolbromiu. Jak mało kto zna więc problemy małych przedsiębiorców. Walczy głównie o odrodzenie szkolnictwa zawodowego.

69-letni Wacław Gil przez wiele lat był nauczycielem m.in. wychowania fizycznego, geografii i przysposobienia obronnego. Postanowił jednak poświęcić się pracy administracyjnej.

Trafił do Urzędu Miasta i Gminy w Wolbromiu. Najpierw pełnił funkcję m.in. sekretarza, a teraz zarządza jednym z jego wydziałów. Jednocześnie jest kierownikiem biura Cechu Rzemiosł Różnych, do którego należy ponad 60 przedsiębiorstw.

Jak do tego doszło? – _Dwanaście lat temu mój poprzednik uległ, niestety, wypadkowi. Już wtedy byłem aktywny i znany w lokalnym środowisku, więc zaproponowano mi, abym przejął to zadanie _– tłumaczy Wacław Gil. I zaznacza, że zgodził się bez wahania.

Jako podstawowe zadanie przyjęliśmy prowadzenie szkolenia zawodowegow Wolbromiu – podkreśla Gil. Pełni on również funkcję pośrednika pomiędzy szkołami, a pracodawcami z regionu.

To bardzo ważne, aby współpraca pomiędzy placówkami edukacyjnymi, a biznesem była rozwijana. Z naszą pomocą młodzi ludzie mogą trafić do __prawdziwych mistrzów, by dobrze nauczyć się zawodu. Przedsiębiorcy mogą zaś wyszkolić przyszłą kadrę – tłumaczy szef biura cechu. Nie jest bowiem tajemnicą, że na rynku pracy zaczyna brakować specjalistów z wielu typowo rzemieślniczych zawodów.

Wacław Gil cieszy się, że powoli następuje renesans szkolnictwa zawodowego w Polsce. Podkreśla, że przychodzą do niego ludzie, którzy na co dzień pracują za granicą, np. we Francji czy Danii, i proszą, aby wystawić im zaświadczenia o odbyciu praktyk u danego mistrza.

– To pozwoli im osiągać wyższe zarobki w tych krajach. Na zachodzie Europy wymagane są bowiem kwalifikacje zawodowe, aby prowadzić dany biznes. Są one świadectwem prawdziwych umiejętności. U nas, niestety, nie trzeba mieć żadnych kwalifikacji do pracy w wielu zawodach – _twierdzi Gil._

Zainteresowanie szkołami zawodowymi sukcesywnie jednak rośnie. – Coraz więcej osób rozumie, że posiadanie konkretnych umiejętności daje nadzieję na dobrą pracę i spokojną przyszłość. Obalany jest na __szczęście mit, że „zawodówki” to miejsce dla mniej zdolnej młodzieży – zaznacza były nauczyciel.

Wacław Gil uważa również, że w Polsce ponownie powinna zostać wprowadzona zasada obowiązkowej przynależności do cechu. – Przyniosłoby to korzyści przede wszystkim przedsiębiorcom – _twierdzi. – _Działając zespołowo w ramach cechu, mniejsze firmy mogłyby wspólnie startować np. w przetargach. W ten sposób miałyby większe szanse na zdobywanie ważnych zleceń – uważa.

Dawałoby to także korzyści klientom. _– Rzemieślnik, który źle wykonywałby zlecenia, mógłby bowiem zostać wykluczony z cechu, a bez __tego nie miałby prawa dalej prowadzić swojej działalności – _podkreśla W. Gil.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski