Przedsiębiorco, małopolski fundusz poręczy ci zapłatę wadiów w przetargach, należyte wykonanie umowy, rękojmię za wady i gwarancję jakości

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Udostępnij:
Kto się nie rozwija, ten zginie. Tę brutalną, sprawdzającą się od wieków zasadę, znają i rozumieją przedsiębiorcy w Małopolsce. Niestety, często brak im kapitału niezbędnego nie tylko do inwestycji, ale i do pozyskiwania zamówień. W przetargach wymagane są wadia i różne inne zabezpieczenia. Doświadczenie uczy, że aby wygrać jeden przetarg, trzeba wystartować w dziesięciu, a to oznacza zamrożenie cennego kapitału. Dla firm na dorobku jest to jeszcze większy problem. I tu z pomocą przychodzi im Małopolski Regionalny Fundusz Poręczeniowy. W Barometrze rozmawiam o tym z prezesem zarządu MRFP, ANDRZEJEM CYGANOWSKIM.

Co oferuje przedsiębiorcom Małopolski Regionalny Fundusz Poręczeniowy? Jak sama nazwa wskazuje – poręczenia. Czego? Zapłaty wadiów przetargowych, należytego wykonania umowy, rękojmi za wady i gwarancji jakości. Wszystko to wymaga od firmy zgromadzenia i zamrożenia bardzo dużych środków. Aby tego uniknąć, wystarczy skorzystać z pomocy MRFP – instytucji non-profit, a więc nie nastawionej na czerpanie zysków z poręczeń, lecz właśnie na wspieranie przedsiębiorców. MRFP umożliwia również dostęp do kredytów i pożyczek oferowanych przez banki i inne instytucje finansowe.

Wiarygodne i praktyczne wsparcie dla MŚP z Małopolski

Fundusz jest przy tym w pełni wiarygodny: przemawia za nim 11-letnie już doświadczenie oraz skład udziałowców. Tymi ostatnimi są: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego i Bank Gospodarstwa Krajowego, potężny państwowy bank rozwoju.

- Z oferty naszego funduszu mogą korzystać wszyscy przedsiębiorcy z sektora mikro, małych i średnich firm mający siedzibę, oddział lub prowadzący inwestycje na terenie Małopolski. Pracujemy z nimi od wielu lat, reagujemy na potrzeby, więc maksymalnie uprościliśmy wszystkie procedury i do minimum skróciliśmy czas rozpatrywania wniosków

– podkreśla Andrzej Cyganowski, prezes MRFP. Zapewnia, że każdy przedsiębiorca bez najmniejszych problemów jest w stanie wypełnić wniosek o poręczenie. Obsługa większości procedur odbywa się elektronicznie – i jest naprawdę błyskawiczna.

Z pakietem poręczeń wadialnych możesz startować w wielu przetargach na raz

Niezwykle praktycznym produktem w ofercie MRFP jest pakiet poręczeń wadialnych, dzięki któremu przedsiębiorca może startować równocześnie w wielu przetargach. Pakiet można wykorzystać przez 12 miesięcy, a jego maksymalna kwota sięga 1,2 mln zł (pojedyncze poręczenie – do 1 mln zł na okres zgodny z wymaganiami zamawiającego, z możliwością wydłużenia). Ile to kosztuje? Pojedyncze poręczenie w ramach pakietu to wydatek rzędu 0,2 proc. kwoty poręczenia miesięcznie (minimum 100 zł). Poręczenie ekspresowe podwaja tę stawkę.

W przetargach wymagane są często również inne zabezpieczenia - dotyczące należytego wykonania umowy, a także gwarancji i rękojmi. Tu także można uzyskać poręczenie MRFP. Istnieje też możliwość zamiany dotychczasowej formy zabezpieczenia kontraktu na poręczenie Małopolskiego Regionalnego Funduszu Poręczeniowego. Poręczenia mogą być wystawiane zarówno w formie pisemnej, jak i elektronicznej, a stawki są dla przedsiębiorców niezwykle korzystne.

- Przedsiębiorca może startować w wielu przetargach jednocześnie nie zamrażając kapitału, ma też możliwość uwolnienia gotówki zabezpieczającej kontrakt, a wszystko to na bardzo korzystnych warunkach finansowych

– podkreśla Andrzej Cyganowski. Dodaje, że Fundusz współpracuje z czołowymi bankami, z których usług korzystają małopolscy przedsiębiorcy, co wiele ułatwia.

W najbliższym czasie fundusz zamierza rozszerzyć działalność, by zaoferować wsparcie jeszcze większej grupie przedsiębiorców. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.poreczeniowy.pl.

Bezpośredni kontakt z Małopolskim Regionalnym Funduszem Poręczeniowym: [email protected], tel. 12 296 04 01.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie