Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorcy boją się nowych uprawnień dla ZUS i jego decyzji

Źródło: BCC
Fot. Archiwum Polska Press
Business Centre Club apeluje do premier Beaty Szydło i prezydenta RP o pilną nowelizację przepisów, dotyczących systemu ubezpieczeń społecznych.

Zawarte w projekcie zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych są niezgodne z Konstytucją RP oraz szkodliwe społecznie, zarówno dla przedsiębiorstw, jak i zatrudnianych przez nie pracowników - piszą w liście otwartym przedsiębiorcy zrzeszeni w BCC.

Niekorzystna regulacja umożliwia ZUS-owi wydawanie arbitralnych decyzji ustalających płatnika składek i uznanie wcześniej zawartych przez firmy umów za nieważne. Chodzi głównie o art. 38a i 83 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, które zostały dopisane do ustawy w ostatniej chwili bez konsultacji społecznych, w sposób niezgodny z prawem - twierdzą autorzy listu. Nadają one ZUS-owi nową kompetencję wydawania decyzji ustalania osoby płatnika składek praktycznie w każdym przypadku tzw. zbiegu tytułu umów zleceń. Oznacza to, że ZUS będzie mógł arbitralnie wyznaczyć firmę, która jego zdaniem powinna zapłacić składki za pracownika, nawet jeżeli nigdy go nie zatrudniała, jak również żądać od pracowników składek ubezpieczeniowych od wypłaconych w przeszłości wynagrodzeń, dla których składek tych legalnie nie naliczono.

Business Centre Club, na kolejnych etapach procesu legislacyjnego (w Sejmie i w Senacie), zgłaszał stosowne propozycje jego modyfikacji. Zaproponowane przez BCC zmiany pozwoliłyby utrzymać ZUS-owi dotychczasowe kompetencje, jednocześnie nie poszerzając ich w sposób zagrażający ładowi gospodarczemu. Niestety, ani posłowie, ani senatorowie nie poparli tych kompromisowych propozycji, a prezydent RP ustawę podpisał. Teraz, wspólnie z innymi organizacjami pracodawców, BCC wystąpiło do premier Beaty Szydło o pilną nowelizację przepisów.

Z punktu widzenia przedsiębiorców, rynku pracy i gospodarki zawarte w ustawie, która właśnie weszła w życie, zmiany są niezgodne z Konstytucją RP oraz szkodliwe społecznie, zarówno dla przedsiębiorstw jak i zatrudnianych przez nie pracowników. Dają inspektorom ZUS-u możliwość kwestionowania zawartych umów, nie tylko w przypadku firm nadużywających w przeszłości prawa (nieuczciwego outsourcingu pracowniczego - co jako jedyny cel tej regulacji podkreślało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej), ale również wobec firm, które dawały zlecenia osobom już opłacającym składki ubezpieczeniowe gdzie indziej i które w związku z tym - całkowicie legalnie - nie odprowadzały ich od następnych umów.

Problem w tym, że przepisy zostały sformułowane w zbyt ogólny sposób i wszystko zależy od tego jak będą przez ZUS wykorzystywane. Niestety, już dotychczasowa praktyka ZUS pokazuje, że wzmożone kontrole przedsiębiorców ukierunkowane są na możliwe przekwalifikowanie istniejących umów cywilnoprawnych na umowy o pracę. Takie przekwalifikowanie wiąże się z natychmiastowym powstaniem zaległości podatkowych i składek na ubezpieczenie społeczne po stronie podmiotu zatrudniającego, co w przypadku większej skali wykorzystywania umów cywilnoprawnych, powodować będzie materialne zagrożenie dla dalszego funkcjonowania przedsiębiorstw, a także dla zatrudnionych.

Gospodarczymi i społecznymi konsekwencjami obowiązywania ustawy będzie konieczność korygowania przez firmy wstecz nie tylko składek do ZUS, ale wszystkich deklaracji PIT, CIT, VAT. Żadne przedsiębiorstwo nie wytrzyma domiaru w tak dużej skali, ponieważ już same roszczenia ZUS będą wyższe niż uzyskiwane przez firmy dochody. W praktyce oznacza to bankructwa firm, utratę miejsc pracy oraz niższe wpływy do ZUS i z tytułu podatków do budżetu państwa. A przecież to nie przedsiębiorstwa były beneficjentami obowiązującego wówczas prawa i zasad rozliczania umów-zleceń. Te, które prowadziły biznes uczciwie, nie zarabiały dodatkowych kwot. Ścigani z tytułu nieopłaconych składek od wypłaconych wynagrodzeń będą mogli być również pracownicy.

WIDEO: Zmiany w podatkach konieczne? Przedsiębiorców nie stać na podwyżki pensji

Autor: Agencja Informacyjna Polska Press, x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski