Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorstwa nadziei

KACH
Osoby po przebytych kryzysach psychicznych będą mogły prowadzić wypożyczalnie rowerów, firmy cateringowe albo jadłodajnie. W Krakowie rozpoczęła się promocja przedsiębiorstw społecznych.

Dla tych, którzy sobie sami nie poradzą

Osoby po przebytych kryzysach psychicznych będą mogły prowadzić wypożyczalnie rowerów, firmy cateringowe albo jadłodajnie. W Krakowie rozpoczęła się promocja przedsiębiorstw społecznych.

   - Projekt jest adresowany do osób, które mają problemy psychiczne i od dłuższego czasu nie mogą znaleźć pracy - mówi Marta Chechelska, rzeczniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie.
   Pierwszy etap realizacji projektu już się zakończył. Jego efektem jest powstanie Krakowskej Inicjatywy na Rzecz Gospodarki Społecznej COGITO, w skład której wchodzą: Stowarzyszenie Rodzin "Zdrowie Psychiczne", Stowarzyszenie Wspomagania Osób Niepełnosprawnych "KOLONIA", MOPS, Dom Maklerski Penetrator SA, Małopolska Szkoła Administracji Publicznej Akademii Ekonomicznej w Krakowie i zarządzające całością Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychitarii i Opieki Środowiskowej. Wszystkie te instytucje będą przygotowywać i testować mechanizm tworzenia oraz promocji przedsiębiorstw społecznych.
   - Będziemy zachęcać pracodawców do tworzenia miejsc pracy dostosowanych do możliwości i potrzeb osób chorych psychicznie oraz informować o możliwościach korzystania z dotacji państwowych przeznaczonych dla pracodawców na zakładanie i utrzymanie takich miejsc pracy - mówi Agnieszka Lewonowska-Banach, koordynator projektu. - Chcemy także zachęcić organizacje pozarządowe, by otwierały w Krakowie firmy społeczne.
   Na zachodzie takie przedsiębiorstwa funkcjonują znakomicie. Waldemar Jakubas, wiecedyrektor Grodzkiego Urzędu Pracy, oglądał je w Holandii. - Są to firmy naprawiające rowery, zakładające bazy danych, a także zajmujące się odnową mebli. Tworzenie takich przedsiębiorstw u nas to naprawdę dobry pomysł, zwłaszcza, że kierowany do tych osób, którym rzeczywiście trudno jest znaleźć pracę - podkreśla.
   MOPS badał środowisko osób, które mogłyby skorzystać z projektu. Zainteresowanych taką pomocą jest 762 mieszkańców Krakowa; 299 to osoby, którym trudno znaleźć pracę z powodu choroby psychicznej, a 463 to ci, którzy wskutek długotrwałego bezrobocia przeżyli kryzys psychiczny.
   Pieniądze na realizację projektu uzyskano z Unii Europejskiej w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQAL.
(KACH)

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski