Przedstawiamy jednostkę OSP w Kornatce

Redakcja
Materiały przygotował Andrzej Domagalski
Materiały przygotował Andrzej Domagalski
W 2008 r. druhowie z Kornatki dokończyli zabudowę samochodu lublin, wybudowali nową scenę w swojej remizie na potrzeby amatorskiego zespołu teatralnego, działającego w tej miejscowości. Powołana została do życia Kobieca Drużyna Pożarnicza. Jak podkreślają strażacy - wszystkie ich przedsięwzięcia wspomagane są przez Urząd Gminy i Miasta w Dobczycach i burmistrza Marcina Pawlaka. W 2007 r. strażacy z Kornatki uczestniczyli w 27 wyjazdach bojowych, w tym roku - w 15.

Materiały przygotował Andrzej Domagalski

Zarząd: prezes - Tadeusz Piwowarczyk, wiceprezes - Sławomir Świerk, naczelnik - Włodzimierz Piwowarski, zastępca naczelnika - Jacek Piwowarczyk, sekretarz - Marek Dyrcz, skarbnik - Adam Ślusarczyk, gospodarz - Krzysztof Dudzik, członkowie - Edward Ziemba, Jacek Świerk.
Komisja Rewizyjna: przewodnicząca - Jolanta Ziemba, Sławomir Piwowarski, Grzegorz Piwowarski oraz Piotr Dudzik, Rafał Dudzik, Antoni Dyrcz, Szymon Dyrcz, Ryszard Krawczyk, Wojciech Leśniak, Zdzisław Knapik, Julian Mistarz, Piotr Murzyn, Jacek Musiał, Florian Piwowarczyk, Józef Piwowarczyk, Grzegorz Piwowarski, Jerzy Piwowarski, Jacek Piwowarski, Marian Piwowarski, Przemysław Piwowarski, Sylwester Piwowarski, Jacek Stasik, Mirosław Strama, Paweł Ścibor, Grzegorz Ślusarczyk, Tomasz Ślusarczyk, Stanisław Topa, Tadeusz Twaróg.
Kobieca Drużyna Pożarnicza: Anna Chalota, Teresa Dyrcz, Jolanta Ziemba, Beata Karcz, Małgorzata Karcz, Ewa Świerk.
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza: Wiesław Piwowarski, Michał Mistarz, Wojtek Dyrcz, Szymon Karcz, Jacek Ślusarczyk. Ponadto są druhowie wspierający (7 osób), honorowi (17) oraz męska Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza (6).
Liderzy
Liderów jest trzech. 48-letni Marek Dyrcz (z lewej), sekretarz jednostki OSP od 1990 r., z mundurem strażackim jest związany już od 34 lat. Z wykształcenia jest technikiem elektromechanikiem, absolwentem Zespołu Szkół im. Witolda Wyspiańskiego w Dobczycach. Zastępca przewodniczącego w Radzie Miejskiej w Dobczycach. Jego małżonka Teresa, rodowita krakowianka, również przywdziewa strażacki mundur ("rozumiem i wspieram strażackie działania męża i synów"). Z trójki synów jedynie najstarszy Kacper nie należy do straży. Pozostali dwaj: 20-letni Szymon, studiujący ratownictwo medyczne, i 14-letni gimna-zjalista Wojtek są strażakami. 40-letni Tadeusz Piwowarczyk (w środku) jest prezesem jednostki od 2000 r.. Kawaler, w straży działa od 22 lat. Jego ojciec Jan był założycielem OSP. 49-letni Włodzimierz Piwowarski jest naczelnikiem już 21. rok (z mundurem strażackim związany od 34 lat). Jego czterej synowie oraz dwaj bracia też są strażakami.
Z historii
Założycielami powstałej w 1951 r. jednostki są: Józef Popielak, Józef Nosal, Jan Popielak, Jan Leśniak, Stanisław Koral, Jan Piwowarczyk, Maria Leśniak. W trakcie budowy starej strażnicy na fundamencie szkoły ludowej przekazano ją na rzecz jednostki OSP, a ofiarodawcą działki była Maria Leśniak. Na początku była ręczna sikawka, potem wóz ciągnięty przez konie, zastąpiony po pewnym czasie przez ciągnik, a w 1991 r. pojawił się star 660. W tym samym roku społeczność wsi ufundowała jednostce sztandar. Karosaż stara 660 nastąpił w 1997 r. Od 18 lipca 1997 r. strażacy z Kornatki funkcjonują w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Za sprawą ówczesnego prezesa, nieżyjącego już Kazimierza Dudzika ("to był nasz lider" - mówi sekretarz Marek Dyrcz) oraz Józefa Grandysa w 1995 r. rozpoczęto budowę nowej remizy, którą ukończono przed czterema laty. Poświęcenie strażnicy odbyło się w 2004 r. z udziałem generała pożarnictwa Seweryna Dyi. Strażacy i ich rodziny biorą udział w przedstawieniach, festynach, a dochód przeznaczają na rozwój jednostki. Strażacy z Kornatki należą do Honorowego Klubu Dawców Krwi i od 2001 r. zdążyli już oddać 133,5 litra krwi.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie