Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedstawiamy jednostkę OSP w Nielepicach

EKT
Fot. archiwum OSP
Fot. archiwum OSP
Zarząd:

Fot. archiwum OSP

Ryszard Korbiel - prezes
Bartłomiej Miłek - naczelnik
Władysław Sarnek - sekretarz
Stanisław Musiał - skarbnik
Paweł Koźbiał - z-ca naczelnika
Tadeusz Woźniak - gospodarz-kronikarz
Komisja Rewizyjna:
Stanisław Pogan - przewodniczący
Włodzimierz Gędłek - członek
Bogdan Lipiarski - członek
Członkowie honorowi i wspierający:
Anna Laskiewicz, Józef Lipiarski, Marcin Miłek, Józef Sarnek, Stanisław Sarnek
Członkowie OSP:
Artur Baster, Krzysztof Baster, Sebastian Dam, Krzysztof Dąbek, Jan Korbiel, Czesław Kołodziejczyk, Jurij Kinstler, Michał Koźbiał, Waldemar Kasprzyk, Marcin Laskiewicz, Grzegorz Łuczkoś, Łukasz Mucha, Marcin Mucha, Wacław Pielka, Piotr Rudzki, Tomasz Rudzki, Paweł Sioła, Sławomir Starek, Wojciech Stanek, Tomasz Stanek, Marcin Siekierski, Aneta Paczyńska, Roman Woźniak, Jan Ziarkowski.
Z historii
Straż pożarna w Nielepicach należy do najstarszych straży pożarnych - liczy 112 lat. Jej historię do czasów wybuchu II wojny światowej można poznać z książek protokołów Zwierzchności Gminnej w Nielepicach i z posiedzeń Rady Gminnej. Strażacy wykazywali się dużym zaangażowaniem w bezpieczeństwo w wiosce, m.in. poprzez szkolenia i dbałość o sprzęt przeciwpożarowy.
Rada Gminy na pierwszego komendanta straży wybrała Wincentego Sarnka. Wiadomo, że w 1903 r. straż dysponowała szopą na wóz z sikawką, sikawką tłokową z dwoma wężami, osobny wóz do sikawki z beczką. - Jak na ówczesne czasy, straż była dobrze zorganizowana i wyposażona - komentuje Ryszard Korbiel, obecny prezes OSP.
W jednym z protokołów z 1909 r. napisano, że: "Do 90 koron w rubryce sprawienia przyborów pożarnych dodaje się jeszcze 20 koron na podmurowanie i pokrycie szopy gminnej na beczkowóz". W 1913 r. rada uchwaliła, że Wawrzyniec Kuflik zajmował się będzie naczelnictwem straży pożarnej, będzie dbał o wóz, szopę gminą, sikawkę i beczkowóz.
Brak protokołów do 1920 r. świadczy o zawieszeniu strażackiej działalności na czas I wojny światowej. Druhowie wznawiają ją w 1921 r., kiedy rada wysłała na szkolenie Jana Jaworskiego, przyznając mu na utrzymanie na czas trwania kursu 200 marek i zwrot kosztów podróży w kwocie 50 marek. Ta wzmianka też świadczy o trosce samorządu o sprawne wyszkolenie strażaków oraz skrupulatne liczenie się z publicznym groszem i zaangażowaniem samorządu w sprawy bezpieczeństwa. Np. w 1925 r. rada zajęła negatywne stanowisko w sprawie zorganizowania straży okręgowej w Rudawie. Uznała, że gmina w Nielepicach jest wyposażona w przyrządy pożarnicze i wyszkolonych instruktorów.
Po wybuchu II wojny światowej straż została rozwią-zana. Pieczę nad sprzętem sprawowali ówczesny wójt Jan Sarnek i druh Stefan Ciołczyk.
Z życia orkiestry
Po wyzwoleniu 13 czerwca 1948 r. OSP została reaktywowana i rozpoczęła aktywną działalność. Druhowie podjęli się budowy murowanej remizy, a gmina przekazała im wóz pod pompę. Zaprzęg konny do akcji udostępniali Jan Baster i Jan Mucha. Z czasem konie zastąpił traktor.
Druhowie nadal wykazują się nie tylko sprawnością bojową, ale ogromnym zaangażowaniem społecznym, finansowo wspierają budowę studni i budują zbiorniki przeciwpożarowe. Pracowali przy budowie chodnika na ścieżce do Rudawy i przy budowie domu ludowego. W 1967 r. OSP przekazała 5000 zł na zakup działki pod budowę domu nauczyciela i 2500 zł na budowę studni przy nowej szkole. Strażacy z własnych funduszy zakupili wóz konny na sprzęt i motopompę. Często wyjeżdżają do akcji gaszenia pożarów, m.in. w swojej miejscowości, Pisarach i Rudawie.
W roku 1978 r. OSP pozyskała parcelę pod budowę remizy, którą do użytku oddano trzy lata później. Nielepiccy druhowie godnie kontynuują dzieło swoich dziadków. Dbają o sprzęt, zdobywają coraz nowocześniejszy, angażują się w prace na rzecz wioski. Na 110-lecie wyremontowali remizę, którą wyposażyli w komputer i internetowe łącze. Od kilku miesięcy mają wymarzone auto - bojowego magirusa. Podczas uroczystości poświę-cenia go w zeszłym miesiącu, uhonorowano wyróżniających się druhów. Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczono: Artura Bastera, Bartłomieja Miłka, Grzegorza Łuczkosia, Pawła Siołę. Brązowy otrzymali: Marcin Laskowicz, Czesław Kołodziejczyk, Łukasz Mucha, Marcin Siekierski, Roman Woźniak, Jan Ziarkowski. Odznaki "Wzorowy Strażak" dostali Marcin Mucha i Sławomir Starek. (EKT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski