Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedstawiamy jednostkę OSP w Ostrężnicy

Redakcja
Fot. z archiwum OSP
Fot. z archiwum OSP
Zarząd:

Fot. z archiwum OSP

Mieczysław Nowak - prezes
Kazimierz Rozmus - naczelnik
Andrzej Ferenc - zast. naczelnika
Waldemar Wójcik - zast. naczelnika i mechanik
Edward Lasoń - sekretarz
Tadeusz Maciejowski - gospodarz remizy
Zygmunt Seręga - skarbnik
Członkowie honorowi:
Bogusław Kurdziel, Edward Lasoń
Członkowie OSP:
Robert Besztocha, Kazimierz Brzeziński, Stanisław Dudek, Mieczysław Gaj, Robert Głuszek, Władysław Głuszek, Włodzimierz Jastrzębski, Jacek Kasprzyk, Grzegorz Kurdziel, Kazimierz Kurdziel, Rudolf Kurdziel, Stanisław Kurdziel, Kazimierz Lasoń, Władysław Łabuzek, Władysław Łagan, Fryderyk Orzechowski, Marek Petka, Tomasz Petka, Stanisław Rozmus, Władysław Rozmus, Zdzisław Rozmus, Kamil Staroń, Tobiasz Staroń, Tadeusz Święszek, Krystian Wójcik.
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza dziewczęca:
Julia Bogusz, Weronika Cyran, Aleksandra Knapik, Aleksandra Lasoń, Agnieszka Miśkowiec, Klaudia Nowak, Paulina Szkarłat, Klaudia Wszołek.
MDP chłopięca:
Adrian Chochół, Mateusz Gleń, Michał Malczyk, Michał Noworyta, Maciej Nowotarski, Łukasz Skotniczny, Tomasz Stryczek, Przemysław Trojanowski.
Z życia OSP
W 1989 r. druhowie kupili 40-letni terenowy samochód "gaz", służący im przez osiem lat. "Staruszek" nie został zezłomowany, ale jako zabytek, przekazany do Muzeum Pożarnictwa w Alwerni.
W 1987 r. strażacy kupili podwozie "stara 266", a gmina sfinansowała skarosowanie pojazdu, który był dobrze wyposażonym wozem bojowym z beczką o pojemności dwa i pół tysiąca litrów. W samochodzie znajdowała się m.in. motopompa, autopompa, działko wodne.
Ważnym wydarzeniem dla strażackiej braci było ufundowanie przez mieszkańców Ostrężnicy w 1993 r. sztandaru dla jednostki.
W zeszłym roku OSP Ostrężnica była organizatorem Gminnych Zawodów Ochotniczych Straży Pożarniczych. Sędziowie i uczestniczący druhowie z innych drużyn chwalili dobre przygotowanie zawodów przez gospodarzy. Obie młodzieżowe drużyny - dziewczęca i chłopięca - zdobyły na nich trzecie miejsce.
Chociaż strażacy wyjazdów do pożarów czy innych zdarzeń nie mają dużo (w zeszłym roku wyjeżdżali dziewięć razy), to zawsze mają jakieś zajęcia, bo zajmują się nie tylko statutową działalnością. W zimowym sezonie zajmują się też odśnieżaniem dróg gminnych. Na co dzień współpracują ze wszystkimi organizacjami i instytucjami, m.in. z Radą Sołecką, Szkołą Podstawową, Ludowym Klubem Sportowym czy parafią. W zeszłym roku np. pomagali paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w przygotowaniu gminnej imprezy - "Posiadach śmiechu i humoru", organizowanej przez Krzeszowicki Ośrodek Kultury corocznie na zakończenie karnawału. Zawsze odbywa się w innym sołectwie. Kazimierz Stryczek, sołtys Ostrężnicy, chwali druhów: - Na strażaków zawsze można liczyć, nigdy nie odmawiają i zawsze są gotowi nieść pomoc.
Z historii
OSP w Ostrężnicy powstała rok po zakończeniu II wojny światowej w 1946 r. Zaraz po jej utworzeniu, w szeregi jednostki wstąpiło 27 druhów, którzy na pierwszego prezesa wybrali Jana Cyrana, a na naczelnika Mieczysława Kościelniaka. W następnym roku straż otrzymała ręcznie napędzaną pompę wodną, umieszczoną na dwukołowym podwoziu. Później środkiem transportu pompy był traktor. Po czterech latach prezesem został Jan Szkarłat, a naczelnikiem Stanisław Rozmus. Ówczesny zarząd działał bardzo prężnie, czego potwierdzeniem jest m.in. przystąpienie do budowy remizy. Obiekt był niewielki, przewidziany tylko na pompę wodną. Starania o budowę nowej remizy, w której mieściłby się także samochód strażacki, rozpoczął zarząd pod przewodnictwem prezesa Tadeusza Święszka i naczelnika Edwarda Lasonia. Druhowie zaangażowali się w przygotowanie budowli i zaczęli gromadzić materiały budowlane. Inwestycja rozpoczęła się dopiero w 1989 r. i większość prac wykonywali mieszkańcy wioski w czynie społecznym. Tylko do specjalistycznych zatrudniali fachowców. Jej budowa trwała 13 lat. Powstał obiekt o powierzchni 670 m kw. Druhowie sami wykończyli poddasze z miejscami noclegowymi. Obiekt służy wszystkim mieszkańcom wioski. Tu odbywają się zebrania wiejskie i wszystkie imprezy.
EWA TYRPA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski