MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przedszkole coraz bliżej

SYP
TRZYCIĄŻ. Dobiegają końca prace adaptacyjne w pustym od 12 lat budynku po byłej szkole podstawowej w Porąbce, gdzie powstaje niepubliczne przedszkole.

Dzieci z przeznaczonych do likwidacji punktów przedszkolnych znajdą miejsce w nowym przedszkolu. Fot. Archiwum

- Prace adaptacyjne nieco się przeciągnęły. Konieczna była adaptacja dawnych sal lekcyjnych na potrzeby przedszkola, remont i adaptacja łazienek na potrzeby małych dzieci. Teraz każda sala będzie miała własną łazienkę. Musieliśmy wykonać remont kuchni i jadalni, gdzie będą wydawane posiłki dowożone na razie na zasadzie kateringu. Trzeba było wykonać wyjścia ewakuacyjne, wymienić drzwi. Liczę, że do 21 listopada wszystkie prace się zakończą i będziemy mogli ruszyć z przedszkolem - mówi Joanna Nowak, dyrektorka przedszkola "Dzieciniec".

Przedszkole będzie prowadzone przez krakowską Fundację Rozwoju Oświaty, Wychowania i Sportu "FROWiS". Ta powstała w 2007 roku fundacja od ponad czterech lat prowadzi niepubliczne przedszkole w Niedzicy i ma środki unijne na prowadzenie przedszkola w Porąbce przez dwa najbliższe lata.

Dzięki unijnej dotacji rodzice dzieci nie będą musieli płacić za ich pobyt i wyżywienie w przedszkolu. Dzieci będą przebywały w przedszkolu nawet do 10 godzin dziennie i będą miały zapewnione pełne wyżywienie. Poza zwykłymi zajęciami przedszkolaki będą miały dwa razy w tygodniu rytmikę i zajęcia języka angielskiego. Planuje się także organizację wycieczek i imprez okolicznościowych. - Na razie zapisało się do nas 30 dzieci. Mamy 60 miejsc i czekamy na chętnych. Wszelkie informacje można uzyskać pod nr 667 020666. Liczę, że zgłoszą się do nas osoby, których dzieci uczęszczają teraz do punktów przedszkolnych, jakie działają w gminie - mówi dyrektor Nowak.

Z końcem listopada władze gminy będą musiały zamknąć trzy oddziały przedszkolne, jakie działają w Trzyciążu, Michałówce i Tarnawie. Powstały one w ramach projektu "Małe przedszkola wielką szansą", na który gmina dostała 1 mln 216 tys. zł z Europejskiego Funduszu Społecznego. Unijna dotacja pokrywa całość kosztów prowadzenia przedszkoli, ale tylko do końca listopada tego roku.

W każdym razie pusty od wielu lat budynek w Porąbce ożył. Szkołę w Porąbce wybudowano w 1990 roku. Siedem lat później z racji na małą liczbę uczniów ograniczono naukę do klas 1-4, a w 1999 roku rada gminy podjęła decyzję o likwidacji szkoły. Przez wiele lat władze gminy starały się znaleźć chętnego, który zagospodarowałby budynek. W 2006 roku pustym budynkiem zainteresował się właściciel prywatnego domu opieki dla osób starszych, jaki działał pod Olkuszem, jednak nie doszło do zawarcia umowy, gdyż mieszkańcy wsi wycofali wcześniej udzieloną zgodę i nie zgodzili się, aby budynek miał inne przeznaczenie, niż szkoła. W 2008 roku budynkiem było zainteresowane olkuskie stowarzyszenie dobroczynne "Res Sacra Miser", którego chciało tam założyć ośrodek dla osób niepełnoprawnych. Rok później prowadzono rozmowy z sosnowieckim "Caritasem", a potem ze stowarzyszeniem związanym z zakonem karmelitów w Krakowie. Bez efektu.

Dopiero latem tego roku rada gminy wydzierżawiła fundacji "FROWIS" na 9 lat budynek byłej szkoły wraz z 55 arami gruntu. Miesięczny czynsz ustalono na 1200 zł.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski