MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przedszkole w Olkuszu dopiero w 2013 roku

Redakcja
Pracownicy przedszkola nr 4 przy ul. Rabsztyńskiej w Olkuszu i rodzice wychowanków tej placówki muszą jeszcze poczekać kilka dobrych miesięcy albo i dłużej na przeprowadzenie się do nowego budynku. Budowa stanęła, ponieważ wykonawca nie wywiązał się z umowy.

Fot. Katarzyna Ponikowska

FINANSE. Budowa przedszkola stanęła, bo wykonawca nie ma pieniędzy. Kolejny rok dzieci będą chodzić do starej placówki, która powstała 35 lat temu.

Przedszkole, które powstaje przy Szkole Podstawowej nr 5, miało być oddane do końca czerwca. Teraz będzie dobrze, jak maluchy przeprowadzą się do nowej placówki w pierwszym półroczu przyszłego roku.

Przedszkole nr 4 we wrześniu obchodzić będzie 35. rocznicę otwarcia. Powstało jako tymczasowe.

- Po tylu latach przydałaby się już nowa, od dawna obiecana placówka - stwierdza Lidia Nowak, babcia małej Kingi, która chodzi do "czwórki" ostatni rok. - W tym przedszkolu wzrastały mama Kingi i jej ciocia - dodaje pani Lidia.

Podobnego zdania są wychowaczynie pracujące w "czwórce".

- Budynek jest w fatalnym stanie. Czasem podczas deszczu trzeba w środku ustawiać miski na wodę - opowiada jedna z opiekunek.

Przedszkole z zewnątrz wygląda okropnie. Przypomina raczej barak z czerwonych płyt. W wielu miejscach odchodzi z nich farba. W środku nie jest wiele lepiej, choć pracownicy placówki starają się nakładem własnej pracy zrobić dla tego miejsca jak najwięcej.

- Pieniędzy na remont nie mamy, bo i tak wkrótce czeka nas wyprowadzka. Drobne prace remontowe wykonujemy we własnym zakresie i przy pomocy rodziców - mówi dyrektorka przedszkola Barbara Łydka. Ostatni remont dachu został wykonany w 2003 roku. Od tego czasu w niektórych miejscach uległ zniszczeniu i przecieka. - Rodzice nie mogą się już doczekać, kiedy dzieci przeprowadzą się do nowego budynku. Nie możemy niczego przyspieszyć. Pozostaje nam cierpliwie czekać - mówi Barbara Łydka.

Inwestycja jest istotna również dlatego że dzięki niej będzie można przyjąć do przedszkola o 25 dzieci więcej. A w Olkuszu brakuje miejsc dla przedszkolaków.

Z zapewnień burmistrza Olkusza - Dariusza Rzepki wynika, że nowa placówka będzie gotowa w pierwszej połowie przyszłego roku. Oby.

Do końca kwietnia prace budowlane były realizowane zgodnie z planem. - Wtedy dostaliśmy sygnały, że wykonawca stracił płynność finansową. Na budowie było coraz mniej pracowników - wyjaśnia Dariusz Rzepka, burmistrz. W końcu budowa stanęła. W piątek (29 czerwca) ruszyła inwentaryzacja wykonanych prac (firma wykonała 50 proc. całej inwestycji). - Kiedy się zakończy, będziemy mogli wyłonić kolejnego wykonawcę. Mamy nadzieję, że uda nam się to zrobić jeszcze w wakacje - podkreśla Rzepka.

Katarzyna Ponikowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski