MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przedszkole w Wiśniowej: większe, ładniejsze i z nowością - żłobkiem

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Rozbudowane przedszkole w Wiśniowej pomieści także oddział żłobkowy
Rozbudowane przedszkole w Wiśniowej pomieści także oddział żłobkowy Gmina Wiśniowa
Rozbudowa Przedszkola Samorządowego dobiegła końca i czeka ono już tylko na wyposażenie. Oprócz oddziałów przedszkolnych powstanie tam oddział żłobkowy. Będzie to nie tylko pierwszy żłobek samorządowy w gminie Wiśniowa, ale pierwszy w całym powiecie myślenickim wybudowany przez gminę wiejską.

Inwestycja ruszyła latem 2021 roku, a otwarcie planuje się na wrzesień br. Zanim to jednak nastąpi, obiekt trzeba wyposażyć (przetarg na to ma zostać ogłoszony wkrótce), zatwierdzić statut żłobka, przeprowadzić konkurs na dyrektora oraz zorganizować nabór.

Więcej miejsca na zabawę

Miejsc w samym żłobku będzie osiemnaście. Przedszkolu, które obecnie jest trzyoddziałowe (i korzysta na czas rozbudowy z gościnności pobliskiej szkoły) przybędzie dodatkowy oddział.

Na dzieci będą tu czekały przestronne, dobrze nasłonecznione i klimatyzowane sale. Budynek został też przystosowany dla potrzeb osób niepełnoprawnych (posiada windę i inne udogodnienia).

Rozbudowa z pomocą środków unijnych

Gminie udało się, choć nie od razu (długo była na liście rezerwowej) pozyskać dofinansowanie ze środków unijnych. Rozbudowa i modernizacja kosztowała prawie 5 mln zł. To więcej niż wynikło z przetargu, bo wykonawca, zgodnie z przysługującym mu prawem, występował do gminy o środki na waloryzację wynagrodzenia.

Na ten moment to największa inwestycja w oświacie w tej kadencji. Ważna dlatego, że dzieci są ważne. I ważne jest, aby miały godne warunki edukacji i to od samego jej początku - mówi wójt Wiśniowej Bogumił Pawlak.

Jak dodaje, ta inwestycja to część większego planu, który ma sprawić, że ludzie będą chcieli się wiązać z gminą Wiśniowa zamiast migrować np. do miast.

Chciałbym, aby młode małżeństwa zastanawiając się gdzie się osiedlić wybierały naszą gminę. Z ta myślą zmieniliśmy miejscowe planu zagospodarowania przestrzennego powiększając powierzchnię przeznaczoną do zabudowy jednorodzinnej, tak aby ludzie mieli się gdzie budować. Ważne jest też, aby w gminie było miejsce do którego rodzice mogą z pełnym zaufaniem oddać swoje dzieci, otwarte w takich godzinach, aby mogli też spokojnie odebrać je wracając z pracy. A co do tej kwestii, to mamy całkiem nieźle rozwiniętą komunikację publiczną, można więc szukać pracy zarówno w Myślenicach i Dobczycach jak i w Krakowie.

Obecnie przedszkole czynne jest do godz. 16, ale planuje się wydłużenie tego czasu, choć jeszcze nie zdecydowano do której godziny.

Nowe prawa konsumenta. To musisz wiedzieć!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski