Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przegląd polskiego i światowego kina niezależnego w ramach festiwalu Mastercard Off Camera tylko online

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
W Konkursie Głównym trzynastej edycji Festiwalu filmu niezależnego Mastercard Off Camera zobaczymy film "Maryjki" Darii Woszek - komediową opowieść o... pięćdziesięcioletniej dziewicy
W Konkursie Głównym trzynastej edycji Festiwalu filmu niezależnego Mastercard Off Camera zobaczymy film "Maryjki" Darii Woszek - komediową opowieść o... pięćdziesięcioletniej dziewicy Materiały prasowe
Tegoroczna edycja krakowskiego festiwalu niezależnego kina Mastercard Off Camera potrwa aż piętnaście dni. W tym czasie odbędą się dwa konkursy, pokazy kilkudziesięciu filmów, spotkania z artystami i dyskusje. A wszystko to w wersji online w serwisie Player.pl.

FLESZ - Która praca skraca życie?

Do tej pory krakowski festiwal odbywał się na wiosnę – pandemia spowodowała jednak, że organizatorzy postanowili przenieść go na wczesną jesień. Mało tego: zamiast projekcji w podwawelskich kinach, tym razem będziemy mogli uczestniczyć w nich wirtualnie na platformie internetowej Player.pl. Za obejrzenie jednego filmu zapłacimy 15 zł, a płacąc kartą Mastercard – 20% mniej.

- Pandemia była i wciąż jest dla nas wszystkich lekcją. Odrabiamy ją i wyciągamy wnioski. Dzięki pomocy naszych partnerów nadal możemy wspierać odważne kino i młodych twórców. Uczymy się nowej, wirtualnej rzeczywistości, dzięki której widzowie z całej Polski będą mogli poznać festiwalowy repertuar i przekonać się, czym jest kino niezależne. A to wszystko w ramach współpracy z serwisem Player.pl – podkreśla Szymon Miszczak, dyrektor festiwalu.

W Konkursie Głównym, odbywającym się pod hasłem „Wytyczanie drogi”, zobaczymy pierwsze lub drugie filmy twórców z całego świata. Jest wśród nich jeden polski obraz – „Maryjki” Darii Woszek. Większość filmów z tego konkursu porusza trudne tematy społeczne, takie jak funkcjonowanie religijnych wspólnot, siła kobiet w dysfunkcyjnych rodzinach, różne oblicza macierzyństwa, czy represyjne sprawowanie władzy i kontroli. Oceni je międzynarodowe jury, które tworzą Jan Komasa, Sophia Hyde i Tom Hall.

Z kolei w ramach Konkursu Polskich Filmów Fabularnych rodzime produkcje będą walczyć o nagrodę Kulczyk Foundation – 100 tysięcy złotych. Jej laureata wyłonią Paul Wesley, Margie Simkin i Oren Moverman. Wśród dziesięciu konkursowych obrazów na pewno warto zwrócić uwagę na nowy film twórcy głośnego „Erratum” – Marka Lechki. „Interior” opowiada o spotkaniu dwojga rozczarowanych życiem trzydziestolatków. Z kolei „Żelazny most” Moniki Jordan-Młodzianowskiej podejmuje temat skomplikowanych relacji w trójkącie miłosnym, sportretowanym w górniczym środowisku. Główną bohaterką „Wszystko dla mojej matki” Małgorzaty Imielskiej jest nastoletnia pensjonariuszka zakładu poprawczego, która szuka wyjścia ze swej trudnej sytuacji w sporcie.

Organizatorzy tradycyjnie przygotowali sekcje specjalne. Tym razem będą to: „Między nami kobietami”, „Znowu w drodze”, „Tanie dreszcze?” oraz „Związki i rozwiązki”. Wierni fani festiwalu znajdą coś dla siebie wśród filmowych propozycji z sekcji „Panorama”, „Festiwalowe hity” czy „Amerykańscy niezależni”. Z kolei we współpracy z platformą Play Kraków przygotowano sekcję „Co może przynieść nowy dzień”. W jej ramach można będzie bezpłatnie obejrzeć pięć filmów od 11 do 29 września.

Festiwalowi od lat towarzyszy konwent wielbicieli seriali - SerialCon. W tym roku odbędzie się jego specjalna edycja, potrwa aż dziesięć dni – od 12 do 21 września. O pracy nad serialami opowiedzą zarówno twórcy stojący przed kamerą – aktorzy – jak i ci sterujący serialowym światem zza niej - scenarzyści, reżyserzy i producenci. O tym, na co w serialowym wszechświecie warto zwrócić uwagę i jakich seriali nie można przegapić, porozmawiają blogerzy, youtuberzy i krytycy filmowi.

13. Mastercard Off Camera to również spotkania z ludźmi kina. O tym, jak pandemia zmieniła filmową rzeczywistość Alicja Myśliwiec porozmawia m.in. z Krystyną Jandą, Magdaleną Cielecką, Sławomirem Idziakiem i Bartłomiejem Topą. Olivier Janiak zaprosi z kolei na program „On Off”, w którym pojawią się m.in. Rafał Zawierucha i Dawid Ogrodnik.

Po raz pierwszy w ramach festiwalu w Krakowie zorganizowane zostanie kino samochodowe. To możliwość obejrzenia cenionych i nagradzanych produkcji z wnętrza własnych aut. Projekcje będą odbywać się codziennie od 11 do 25 września o godzinie 20 na parkingu medialnym przy Stadionie Wisły. Wstęp jest bezpłatny po wcześniejszej rejestracji internetowej.

Wszystkie informacje: www.offcamera.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Przegląd polskiego i światowego kina niezależnego w ramach festiwalu Mastercard Off Camera tylko online - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski