Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przegląd tygodnia

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj

Myślenice

muzeum już nie regionalne - od teraz niepodległości. Mijający tydzień przyniósł informację o tym, że Muzeum Regionalne „Dom Grecki” nie istnieje. Od końca stycznia nazywa się Muzeum Niepodległości. Zmiana nazwy dokonała się wraz z wejściem w życie uchwały zmieniającej statut Muzeum Regionalnego „Dom Grecki”. Rada Miejska podjęła ją, kiedy nie udało się przeforsować likwidacji Muzeum Regionalnego. Przypomnijmy, że uchwałę o zamiarze likwidacji zakwestionował wojewoda małopolski i stwierdził jej nieważność.

Muzeum Regionalne „Dom Grecki” istniało od 1929 roku. Było wizytówką Myślenic. Jego bywalcy mówią dziś o niszczeniu symbolu miasta.

Głogoczów

druga kładka jeszcze w tym roku. Zarządca zakopianki, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, ogłosił w tym tygodniu przetarg na budowę drugiej kładki dla pieszych w tej miejscowości. Kładka powstanie w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych. Obecnie ok. 900 m bliżej (w kierunku Krakowa) powstaje pierwsza kładka. Budowa jej ma się zakończyć w sierpniu. Druga także ma być gotowa jeszcze w tym roku. W Jaworniku też powstaje teraz druga kładka. Pierwszą w tej miejscowości oddano do użytku dwa lat temu.

Krzywaczka

gest gminy w stronę Polaków z Donbasu. Burmistrz Sułkowic i prezes fundacji „Pomoc Polakom Donbasu” podpisali w tym tygodniu dokumenty poświadczające sprzedaż fundacji budynku po byłym przedszkolu. Ma w nim zamieszkać pięć polskich rodzin z dziećmi, które uciekły z Donbasu przed trwającym tam konfliktem. Rada Miejska gminy Sułkowice wyraziła zgodę na udzielenie przy transakcji 99-procentowej bonifikaty.

Gmina Myślenice

awantura wokół wody. Najpierw burmistrz miasta z prezesem Miejskiego zakładu Wodociągów i Kanalizacji, a po nich poseł i radni PiS zwoływali w tym tygodniu konferencje prasowe, aby coś ogłosić. Pierwsi - że taryfy za wodę i ścieki w tym roku pozostaną na poziomie z ubiegłego roku, dementując przy okazji kłamliwe, ich zdaniem, twierdzenia jakoby MZWIK ponosiło wielomilionowe straty z tytułu wycieku wody z sieci do gruntu. Drudzy natomiast dodali od siebie, że taryfy, choć pozostają takie same, to są stanowczo za wysokie. Poza tym dodali, że w stwierdzeniu o „wielomilionowych stratach” nie ma nic przesadzonego na dowód podając dane z których wynika, że w latach 2011-2015 co roku z miejskiej sieci wodociągowej wyciekało od 926 tys. do ponad miliona kubików wody rocznie (tj. od 32 do 35 proc. produkowanej przez zakład wody).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski