Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przegrywają z krakowskimi szkołami

Redakcja
Nowoczesne pracownie, estetyczne wnętrza, wiele pomocy dydaktycznych, nowe, atrakcyjne kierunki, a nawet budynki jak... statki kosmiczne. Wszystko na nic. Szkoły ponadgimnazjalne z powiatów położonych najbliżej Krakowa przegrywają walkę o uczniów z krakowskimi ogólniakami, technikami i zawodówkami.

EDUKACJA. W Wieliczce ma powstać kompleks budynków jak... statek kosmiczny

Z roku na rok jest coraz gorzej, bo we znaki zaczyna dawać się też niż demograficzny. W powiecie chrzanowskim coraz głośniej mówi się nawet o zamknięciu którejś ze szkół.

Już ponad 35 proc. uczniów krakowskich szkół ponadgimnazjalnych pochodzi spoza miasta. Ten odsetek jest największy w szkołach zawodowych (43 proc.) i nieco niższy w ogólniakach (28 proc.). Są w Krakowie takie placówki, w których przeważają dzieci spoza Krakowa.

- Mamy nawet ucznia znad morza, który uczy się w technikum fryzjerskim - mówi Ewa Folatko, wicedyrektorka Zespołu Szkół Mechanicznych nr 2 w Krakowie, czyli szkoły najbardziej obleganej przez uczniów spoza miasta. - Nie zabiegamy jednak specjalnie o nich. Myślę, że wybierają naszą szkołę ze względu na dobrą lokalizację i świetną opinię w środowisku - podkreśla Ewa Folatko.

Krakowskie szkoły podbierają uczniów przede wszystkim powiatom: krakowskiemu, wielickiemu, proszowickiemu, myślenickiemu, wadowickiemu i chrzanowskiemu. W naszych szkołach uczą się nawet dzieci ze Szczecina, Gdańska czy Jeleniej Góry.

Jerzy Fraś, szef Wydziału Edukacji w powiecie chrzanowskim, przyznaje, że uczniów nie da się zatrzymać na siłę.

- Mimo że nasze szkoły utrzymują bardzo wysoki poziom i w niczym nie odbiegają od tego, co proponują uczniom szkoły krakowskie, co roku spora część uczniów chce kontynuować naukę w Krakowie. Przypuszczam, że w wielu przypadkach to decyzja rodziców a nie samej młodzieży - mówi Jerzy Fraś.

By przekonać mieszkańców, że miejscowe szkoły w niczym nie odstają od krakowskich placówek organizowane są spotkania z rodzicami. Powiat urządza też Targi Edukacyjne i co roku wydaje specjalne foldery z ofertą edukacyjną dla uczniów, którzy kończą gimnazjum.

W powiecie krakowskim postawili natomiast na uatrakcyjnienie oferty kształcenia. W Zespole Szkół w Czernichowie w ubiegłym roku powstał nowy kierunek hodowla koni i weterynaria. Okazał się strzałem w dziesiątkę. Władze powiatu liczą, że również planowana od września klasa wojskowa w LO w Skale choć trochę powstrzyma odpływ uczniów do krakowskich szkół.

- Jest nam zdecydowanie trudniej walczyć o ucznia niż szkołom w Krakowie. Cały czas musimy wymyślać coś nowego - przyznaje Lidia Pycińska, szefowa Wydziału Edukacji w powiecie krakowskim.- Nasze szkoły są coraz ładniejsze, mamy nowoczesny sprzęt, właśnie wymieniamy komputery na nowsze, uczniowie mogą korzystać z bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych, organizujemy też targi edukacyjne dla naszych gimnazjalistów.

To wszystko przynosi na razie mizerne skutki. W ubiegłym roku na powiatowe szkoły zdecydowało się zaledwie 866 uczniów. Ponad 2 tysiące wybrało Kraków. Nie lepiej jest w powiecie wielickim. Tu jednak nie zamierzają składać broni. Wręcz przeciwnie - do 2012 r. w Wieliczce ma powstać jedna z największych i najnowocześniejszych szkół w Polsce.

- Będzie to ogromny kompleks z wyglądu przypominający statek kosmiczny. Wewnątrz powstanie nawet hala imitująca hotel - zdradza Iwona Włodarczyk, szefowa Wydziału Edukacji w powiecie wielickim. - Zaczniemy też kształcić w nowych zawodach. Jednak to, jakie kierunki zaproponujemy uczniom, będzie zależało od badań rynku pracy.

ANNA KOLET-ICIEK, (LIZ)

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski