Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przegrywamy w walce ze smogiem

Agnieszka Maj
Mimo trwającej od dwóch lat kampanii antysmogowej, jakość powietrza w Krakowie nie poprawia się. Co prawda, w najbardziej zanieczyszczonych miejscach Krakowa, w ubiegłym roku nieznacznie zmniejszyło się średnie roczne stężenie pyłu zawieszonego (z ok. 70 do 60), ale było to wynikiem pogody.

- W ubiegłym roku mieliśmy bardzo ciepłą zimę, dlatego mniej palono węglem - mówi Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Jego zdaniem na razie nie można mówić o sukcesie w walce ze smogiem. Z ok. 30 tys. pieców w Krakowie udało się zlikwidować zaledwie ok. 2 tys. - To zbyt mało, aby można było odczuć poprawę. Możemy liczyć tylko na dobrą pogodę i dużo wietrznych dni - dodaje Andrzej Guła.

Mimo likwidacji pieców pojawiają się nowe paleniska, na węgiel albo drewno, nie tylko w Krakowie, ale także w sąsiednich gminach. Nikt nie wie dokładnie ile ich jest: być może nawet więcej niż zlikwidowanych.

Nie wszyscy uświadomili sobie także to, jak ważna jest poprawa jakości powietrza w Krakowie. W dalszym ciągu część mieszkańców nie zamierza zrezygnować z ogrzewania na węgiel, o ile nie zostaną do tego zmuszeni. Jak wynika z raportu krakowskiego Instytut Ekonomii Środowiska niechętnych do wymiany szkodliwych pieców na ekologiczne jest aż 30 proc. właścicieli domów jednorodzinnych.

Więcej - jutro w Dzienniku Polskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski