Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przejedziemy taksówką przez dziewięć bram Jerozolimy

Łukasz Gazur
Punktem kulminacyjnym będzie jak zwykle koncert „Szalom na Szerokiej” - 1 lipca o godz. 18
Punktem kulminacyjnym będzie jak zwykle koncert „Szalom na Szerokiej” - 1 lipca o godz. 18 fot. Andrzej Banaś
Tegoroczna edycja startującego w sobotę w Krakowie Festiwalu Kultury Żydowskiej chce zagłębić się w wielowarstwową tkankę „świętego miasta trzech religii” - Jerozolimy

W tym roku mija 50. rocznica zjednoczenia miasta po wojnie sześciodniowej. Nic więc dziwnego, że właśnie Jerozolima stała się w tym roku punktem odniesienia dla krakowskiego festiwalu. - Istotą jest dla nas współistnienie. To bowiem miejsce, w którym krzyżują się drogi kilku religii. I chcemy pokazywać to miasto ze wszystkimi jego kontrastami, całą jego złożonością. Dlatego przyjeżdżają do nas muzycy izraelscy, ale także Arabowie i chrześcijanie - tłumaczy Janusz Makuch, twórca Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Doświadczać Jerozolimy będziemy w różnych miejscach i na różne sposoby. Choćby na parkingu przy ul. Józefa. Stanie tam Taxi Link, czyli specjalny samochód, w którym znajdą się multimedialne ekrany i mikrofony. Każdy kto wsiądzie do tego specjalnego auta, będzie mógł odbyć przejażdżkę po... Jerozolimie. W tym samym czasie bowiem bliźniacza taksówka będzie jeździć w Jerozolimie, z prawdziwym taksówkarzem, a także działaczami miejskimi.

W dniu otwarcia z kolei poczujemy się jak na jerozolimskim targu Mahane Yehuda, szczególnie żywym miejscu imprez po zmroku. W Krakowie jego funkcję będzie pełnił... plac Targowy. Tam pojawią się DJ-e grający wschodnią muzykę (już w piątek, po godz. 18; po godz. 22 impreza w Alchemii).

Zresztą muzyka w różnych jej odmianach brzmieć będzie przez cały festiwal - od koncertu kantorów w synagodze Tempel (niedziela, godz. 19) po Teder, czyli imprezę pod patronatem jednego z gorących izraelskich kolektywów DJ-skich i artystycznych, który tym razem zapanuje na Barce. Będzie też muzyka Żydów aszkenazyjskich, sefardyjskich i mizrachijczyków. Posłuchamy też jazzu, world music, indie, rocka.

Interesująco zapowiada się także główna wystawa tegorocznej edycji. Będzie to prezentacja fotografii Jerozolimy, znajdujących się w kolekcji dominikańskiej Ecole Biblique et Archeologique w Jerozolimie. A skoro kolekcja pochodzi ze zbioru zakonników w białych habitach, to nic dziwnego, że w Krakowie zobaczymy ją... w krużgankach klasztoru dominikanów (dostępna już od niedzieli do 30 września). Z kolei w Centrum Kultury Żydowskiej (ul. Meiselsa 17) zobaczymy, jak sami mieszkańcy Jerozolimy widzą swoje miasto.

A na koniec jak zwykle koncert „Szalom na Szerokiej” - 1 lipca o godz. 18.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 2. Czym jest nakastlik?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski