MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przejść nie ma, piesi nadal przechodzą

SYP
Piesi denerwują się na kierowców, że nie ustępują im drogi. Tak wygląda sytuacja na zlikwidowanym od kilku dni przejściu dla pieszych na ul. Kościuszki, przy skrzyżowaniu z ulicą Króla Kazimierza Wielkiego.

Przez kilka dni nie było pasów na jezdni, ale był znak informujący kierowców o przejściu. Ostatnio go zdemontowano. Fot. Jacek Sypień

OLKUSZ. Kierowcy gwałtownie hamują i trąbią na pieszych, którzy wchodzą im wprost pod koła

Mimo, że na ulicy nie ma już białych pasów oznaczających przejście dla pieszych i usunięto znak drogowy informujący o przejściu wielu pieszych "skraca" sobie drogę wchodząc wprost przed jadące auta. - Osobiście zwróciłem uwagę pani, które przechodziła tam przez jezdnię. Była zdziwiona twierdząc, że przecież szła po przejściu dla pieszych. Musiałem jej wyjaśnić, że tego przejścia już nie ma. Wiele osób chodzi "na pamięć" i nieświadomie łamie przepisy - mówi Jacek Węglarz, zastępca komendanta olkuskiej Straży Miejskiej.

- Nasi funkcjonariusze udzielili kilkunastu upomnień i nałożyli kilka mandatów pieszym, którzy wchodzą tam na jezdnię stwarzając zagrożenie w ruchu drogowym - przyznaje mł. asp. Marcin Dzięcioł, oficer prasowy olkuskiej Komendy Powiatowej Policji.

Warto pamiętać, że za przejście przez jezdnię w niedozwolonym miejscu grozi 50 zł mandatu.

Aby uniknąć przypadków potrącenia pieszych na byłym przejściu olkuska Straż Miejska zwróciła się do Zarządu Dróg Wojewódzkich z prośbą o ustawienie jakiś przeszkód technicznych w postaci barierek, które uniemożliwią pieszym wchodzenie w tym miejscu na jezdnię. Jak dowiedzieliśmy się w babickim oddziale Rejonu Dróg Wojewódzkich, zostało skierowane pismo do olkuskiego Urzędu Miasta, aby to magistrat sfinansował wykonanie i ustawienie kamiennych słupków z łańcuchami, takich, jakie są ustawione na chodnikach wzdłuż ulicy Kościuszki. Z odpowiedzi, jakiej udzielił olkuski magistrat wynika, że rozważą taką możliwość.

Może jednak do czasu, aż staną tam ozdobne słupki warto ustawić jakieś tymczasowe bariery, aby przyzwyczaić pieszych do nowej organizacji ruchu. I uniknąć wypadków. Tym bardziej, że likwidacja dwóch przejść dla pieszych na ulicy Kościuszki, gdyż wcześniej zlikwidowano przejście w pobliżu skrzyżowania z ul. Górniczą miała za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo pieszych. Propozycja zmian organizacji ruchu na ul. Kościuszki, to inicjatywa olkuskiej Komendy Powiatowej Policji.

- Wystąpiliśmy do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, czyli administratora drogi wojewódzkiej, której częścią jest ulica Kościuszki, aby na całej długości tej ulicy były cztery przejścia dla pieszych tylko z azylami. Takie rozwiązanie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa pieszych - mówi aspirant Marcin Dzięcioł. Policja liczy, że zmniejszenie ilości przejść dla pieszych oraz wyposażenie wszystkich przejść w azyle poza zwiększeniem bezpieczeństwa pieszych poprawi też płynność ruchu. Do tej pory ruch na ul. Kościuszki był w dużej mierze tamowany przez pieszych korzystających z sześciu przejść. Codziennie ulicą Kościuszki, która jest częścią drogi wojewódzkiej 791 przejeżdża 17 tys. 137 aut. To najbardziej zatłoczony odcinek dróg wojewódzkich w Małopolsce!

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski