Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przekroczymy granicę z kopcem Piłsudskiego

Piotr Subik
Piotr Subik
Kopiec Piłsudskiego usypano w latach 1934-37
Kopiec Piłsudskiego usypano w latach 1934-37 fot. Marcin Makówka
Wydarzenie. Mogiła Mogił znajdzie się w paszporcie, który MSWiA wprowadzi za rok.

Kopiec Józefa Piłsudskiego zwyciężył w głosowaniu ogłoszonym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach akcji „Zaprojektuj z nami polski paszport 2018”. Wyniki plebiscytu w siedzibie Komendy Głównej Straży Granicznej przedstawił wczoraj minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

WIDEO: Ostra Brama i cmentarz Orląt Lwowskich zbyt kontrowersyjne. Mariusz Błaszczak ogłasza zmiany w polskich paszportach

Kopiec Piłsudskiego otrzymał 87 357 głosów, tuż za nim uplasował się prezydent Gabriel Narutowicz (tylko 124 głosy mniej). Na kartach nowego paszportu, dzięki wyborowi internautów, znajdą się również: orzełek legionowy; inskrypcja „Matka i Serce Syna” z nagrobka Marii Piłsudskiej, w którym złożono też serce Józefa Piłsudskiego - z cmentarza Na Rossie w Wilnie; Eugeniusz Kwiatkowski oraz obraz „Polonia” Jacka Malczewskiego. Łącznie głosowało ponad 763 tys. osób.

Krakowskie kopce z dawnych lat [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Po tym, jak zastrzeżenia zgłosiła litewska dyplomacja, „Matka i Serce Syna” zastąpiły biorącą udział w internetowym głosowaniu Ostrą Bramę w Wilnie. - To jest bardzo przejmujący symbol postawy Polek, które w czasie zaborów przekazywały dzieciom pamięć o Polsce, o naszej tradycji i kulturze. Dzięki właśnie poświęceniu matek wyrosło pokolenie, które z sukcesem doprowadziło do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. - powiedział minister Błaszczak.

Po interwencji Ukrainy zaś, zamiast Cmentarza Orląt Lwowskich we Lwowie na kartach paszportu pojawi się postać Antosia Petrykiewicza, jednego z bohaterskich obrońców Lwowa w 1918 r., najmłodszego kawalera Orderu Virtuti Militari. To jeden z 13 motywów, który znajdzie się w dokumencie decyzją MSWiA. Pozostałe to m.in. godło II RP, odznaka Korpusu Obrony Pogranicza czy postać marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa i Wojciecha Korfantego

- Cieszę się, że kopiec Piłsudskiego znalazł uznanie wśród tak wielu rodaków, co przełożyło się na jego triumf - nie ukrywa dr Jerzy Bukowski, przewodniczący Komitetu Opieki nadKopcem Józefa Piłsudskiego, który od kilku tygodni namawiał nie tylko krakowian do głosowania na Mogiłę Mogił.

Kopiec Czynu Niepodległościowego usypany został przez naród w latach 1934-1937, do ruiny doprowadzili go komuniści, Częściowo odnowiony wielkim wysiłkiem społecznym po 1980 r., a doprowadzony do przedwojennego stanu staraniem władz samorządowych oraz państwowych po 1989 r. - stał się pomnikiem równoważnym swym znaczeniem z Grobem Nieznanego Żołnierza. Nazywa się go także Mogiłą Mogił, ponieważ złożono w nim ziemie z ponad 4,5 tys. pobojowisk i miejsc kaźni znaczonych krwią Polaków.

W 2018 roku, na 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, Polacy otrzymają nowy, zaawansowany technologicznie paszport. Na stronach wizowych nowego paszportu znajdą się wizerunki graficzne najważniejszych dla odzyskania niepodległości postaci, wydarzeń, miejsc i symboli. Będzie on również trudniejszy do podrobienia dzięki np. hologramowi umieszczonemu w obrębie fotografii posiadacza czy zabezpieczeniom widocznym tylko w świetle UV.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski