Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przełom? Spotkanie prezydenta Jacka Majchrowskiego z przedstawicielami środowiska artystycznego w sprawie przyszłości Bunkra Sztuki

Łukasz Gazur
Bunkier Sztuki
Bunkier Sztuki Andrzej Banas / Polska Press
Podczas spotkania prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego, z artystami i kuratorami w sprawie przyszłości Bunkra Sztuki, remontu galerii miejskiej i kwestii obsadzenia stanowiska dyrektora, a także ewentualnego łączenia instytucji z MOCAK-iem, padły ważne deklaracje.

We wtorek w krakowskim magistracie odbyło się spotkanie prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego, z przedstawicielami środowiska artystycznego nieprzychylnymi pomysłowi łączenia Bunkra Sztuki i MOCAK-u.

W grupie, która przyszła na spotkanie w krakowskim magistracie, znaleźli się m.in. członkowie związku zawodowego Bunkra Sztuki – Anna Lebensztejn i Agata Biskup, przedstawiciele ruchu obywatelskiego Towarzystwo Osób Kibicujących Galerii Bunkier Sztuki – Monika Drożyńska i Wilhelm Sasnal, a także osoby reprezentujące inne instytucje sztuki – Jarosław Suchan, obecnie dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi, a wczesniej dyrektor Bunkra Sztuki w latach 1999-2002, i Ewa Łączyńska-Widz, dyrektorka BWA w Tarnowie.

Po spotkaniu rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek powiedziała, że w tej chwili nie ma planów łączenia MOCAK-u i Bunkra Sztuki. Dodała, że wciąż to Maria Anna Potocka jest przewidywana jako szefowa miejskiej galerii. Obecnie to ona kieruje też MOCAK-iem. Ma łączyć oba stanowiska. – Prezydent przede wszystkim poprosił o zaufanie – podkreśla Monika Chylaszek.

– Zaznaczył, że oba miejsca zachowają swój odrębny charakter. Galeria będzie galerią, muzeum pozostanie muzeum. Nie chodzi o ujednolicanie oferty kulturalnej. Prezydent chce, by obie nadal spełniały swoje odrębne funkcje. A sama rozmowa toczyła się raczej o przyszłości i strukturze galerii, a nie o personaliach dyrektora – dodała rzeczniczka prezydenta Majchrowskiego.

Podkreśla też, że za miesiąc ma odbyć się kolejne spotkanie, podczas którego zespół Bunkra Sztuki ma przedstawić swoje plany i konkretne pomysły na prowadzenie działalności w czasie trwania remontu siedziby galerii, jak i kształtu przyszłego programu oraz samej instytucji. Bo – przypomnijmy – placówkę tę czeka remont budynku znajdującego się tuż przy Plantach. I właśnie z tego powodu prezydent zdecydował, że to Maria Anna Potocka pokieruje instytucją po rozwiązaniu umowy z poprzednią dyrektorką Bunkra Sztuki, Magdaleną Ziółkowską, w połowie kadencji. Argumentem za takim rozwiązaniem ma być fakt, że Potocka wcześniej odpowiadała za zaadaptowanie na potrzeby MOCAK-u zabudowań fabryki Schindlera.

– Oczywiście cieszy nas deklaracja, że będziemy rozmawiać o przyszłości instytucji i że prezydent jest gotowy na wysłuchanie naszych propozycji. Traktujemy to jako wyraz dobrej woli i chęć współpracy w wymyśleniu nowej formuły działania naszej galerii. To nastawienie to dobry znak – mówi Anna Lebensztejn, przedstawicielka związku zawodowego działającego w Bunkrze Sztuki.

Już wcześniej zespół kuratorski Bunkra Sztuki zapowiadał, że nie zamierza zawieszać działalności. Chciałby się zająć tworzeniem projektów artystycznych w przestrzeni miasta, inicjować dyskusje dotyczące problemów Krakowa i przyszłości Bunkra Sztuki. Taki model stosowało wiele instytucji, które były np. w fazie tworzenia – by przypomnieć działające kilka lat bez swojej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, dziś jedna z najważniejszych instytucji kultury w Polsce.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Uwaga kierowcy! Są kolejne nowe znaki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski