Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przełom w sprawie parku Jalu Kurka, na który czekali mieszkańcy

Agnieszka Maj
Zieleń. Salwatorianie rozpoczęli roz­mowy z władzami miasta w sprawie znajdującego się w centrum Krakowa parku Jalu Kurka, który od lat jest zamknięty dla mieszkańców.

– Zarówno salwatorianom, jak i władzom miasta zależy na tym, aby rozwiązać ten problem. Chcemy teraz ustalić, w jaki sposób – mówi pełnomocnik księży i autor projektu rewitalizacji parku Jalu Kurka (nie chce podawać swojego nazwiska).

Radny Jerzy Sonik z PO, który przygotował projekt uchwały przewidujący pozyskanie terenu przez miasto, uważa, że są trzy rozwiązania. Według niego, miasto powinno wykupić ten teren, zamienić go na inny lub utrzymywać park.

Salwatorianie mają jednak inny pomysł. W części parku chcą postawić dwie, trzy kamienice, w których mieściłyby się mieszkania i biura (3 piętra i poddasze). Pozostały obszar, czyli park z alejkami, mają zamiar udostępnić mieszkańcom.

W ten sposób zostałaby zabudowana jedna dziesiąta działki. Problem jednak w tym, że na taką inwestycję nie chce się zgodzić Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków. – Kamienice, które chcą wybudować w parku salwatorianie, są za duże. Dlatego projekt został odrzucony przez Wojewódzką Radę Ochrony Zabytków – mówi Jan Janczykowski.

Salwatorianie wystąpili do Ministerstwa Kultury z wnioskiem o wypisanie części parku, na której planują zabudowę, z rejestru zabytków. Argumentują, że budynki miałyby stanąć na terenie, który według map historycznych był terenem gospodarczym, a nie zabytkowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski