Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przełom w walce z krakowskim smogiem

(MN)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne) Fot: Adam Wojnar
To prawdziwie epokowe odkrycie. Krakowscy naukowcy opracowali innowacyjną i skuteczną metodę walki ze smogiem.

Przełomowego odkrycia dokonał zespół pracowników naukowych Krakowskiego Instytutu Biomechaniki Molekularnej (KIBM) w składzie: prof. Gaja Meisen, prof. Jadwiga Topolska i dr Michał Jaworski

Innowacyjna metoda polega na niekonwencjonalnym zastosowaniu ich wynalazku, chronionego zastrzeżeniem patentowym. A ten wynalazek to tzw. nanoparametryczna substancja - smogex cracoviensis.

Zaaplikowana w formie iniekcji do pni drzew pod koniec lata powoduje ona, że liście nie opadają jesienią i nadal utrzymują funkcje życiowe aż do lutego.

W wyniku badań prowadzonych w Lesie Sikornik w rejonie kopca Kościuszki okazało się, że ilość emitowanego przez nie tlenu zwiększyła się w okresie zimowym o 36 procent, a absorpcja szkodliwego, rakotwórczego benzo(a)pirenu i pyłów zawieszonych z zanieczyszczonego powietrza wzrosła niemal dwukrotnie.

Dzięki uzyskanemu ostatnio finansowemu grantowi Światowego Banku Ochrony Środowiska w Genewie, w wysokości 720 tysięcy CHF, zespół kontynuuje prace na Plantach i w Bielańsko-Tynieckim Parku Krajobrazowym.

Celem naukowców jest uzyskanie takiej koncentracji smogexu, aby przy zwiększonej efektywności preparatu liście utrzymywały się na drzewach do wiosny.

Krakowskim wynalazkiem zainteresowały się już władze municypalne najbardziej zagrożonych smogiem światowych metropolii, m.in. Moskwy, Tokio i Pekinu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski