Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przełom Wisły, kopce, forty i piękne klasztory

Marek Długopolski
Klasztor w Tyńcu malowniczo wznosi się nad Wisłą
Klasztor w Tyńcu malowniczo wznosi się nad Wisłą Adam Wojnar
Już jutro z "Dziennikiem Polskim" szósta, ostatnia mapa z wakacyjnej kolekcji "Małopolskie Parki Krajobrazowe".

Skąd wzięły się modlące zakonnice w komnacie pod Panieńskimi Skałami i dlaczego musiały uciekać z klasztoru na Salwatorze? Czy w opactwie tynieckim jest jeszcze rajski ogród i wielka ruina? Gdzie znajduje się przełom Wisły? Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się z naszej szóstej mapy "Rudniański Park Krajobrazowy i Bielańsko--Tyniecki Park Krajobrazowy".

Na terenach tych odnajdziemy skarby polskiej kultury, ale także malownicze krajobrazy oraz unikatową faunę i florę. Nie brakuje też legend i niesamowitych opowieści. To dobre miejsca na wakacyjne wyprawy. A nasza mapa pomoże w ich przygotowaniu.
Rudniański Park Krajobrazowy chroni nieco ponad 5800 hektarów na Garbie Tenczyńskim i wzgórzu Kajasówka.

Na tym stosunkowo niewielkim terenie odnajdziemy nie tylko uroczą dolinę potoku Rudno, od którego nazwę przyjął park, ale także skały pochodzenia wulkanicznego - porfiry w Lesie Orlej i melafiry w kamieniołomie "Belwender" w Porębie Żegoty. Pod opiekę wzięto m.in. tajemniczo brzmiący ols i łęg olszowy, a także zręby tektoniczne.

Nieco większy - ponad 6400 hektarów - jest Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy. Jego nazwa wywodzi się od dwóch monumentalnych klasztorów - kamedułów na Bielanach oraz benedyktynów w Tyńcu. Chroni zaś tereny od Czernichowa i Liszek aż po Kraków, w tym spory fragment malowniczej doliny Wisły z Bramą Tyniecką.

To, co najcenniejsze znalazło się w czterech rezerwatach: Bielańskie Skałki (leśny), Panieńskie Skały (krajobrazowy), Skałki Przegorzalskie (florystyczny) i Skołczanka (faunistyczny).

Gdzie warto jeszcze się wybrać? Spokój na pewno odnajdziemy w klasztorze w Tyńcu (XI-XX wiek), z kościołem św. Piotra i Pawła, wspaniałym widokiem na przełom Wisły i Piekary.

Wspomnieć wypada, że świątynię Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz klasztor kamedułów na Bielanach przez cały rok odwiedzać mogą mężczyźni. Wstęp dla kobiet tylko 12 dni w roku - najbliższy taki dzień to 15 sierpnia.

Spacerując zaś po Lasku Wolskim (419 hektarów) można nie tylko cieszyć oczy przyrodą, odwiedzić ogród zoologiczny, ale także odbyć wyprawę w głąb historii - szlaki zapewne zaprowadzą nas i na kopiec Tadeusza Kościuszki (także potężny fort) i na kopiec Józefa Piłsudskiego na Sowińcu. Na terenie tym znajduje się również sporo fortów dawnej Twierdzy Kraków.
Obydwa parki są pod opieką Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.

Naszymi partnerami były województwo małopolskie oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski