Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Przełom" ws. Iwony Wieczorek. Nieoficjalne informacje o rewelacjach mediów

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
fot. Tomasz Bolt
Iwona Wieczorek zaginęła w nocy z 16 na 17 lipca 2010 roku. Za kilka dni przypadnie 12. rocznica tych tragicznych i niewyjaśnionych wciąż wydarzeń. To powoduje, że o sprawie znów robi się głośno. W ubiegłym tygodniu lotem błyskawicy po całym kraju rozeszła się wiadomość o rzekomym "przełomie" w śledztwie. - Żadnego przełomu nie ma i w najbliższym czasie raczej nie będzie - ustalił nieoficjalnie portal Polskatimes.pl.

O możliwym przełomie ws. zaginięcia Iwony Wieczorek informował w piątek "Fakt". Według gazety "nowe ustalenia śledczych są bardzo konkretne, mają rangę takich których nikt się nie spodziewał. Nie są to jednak wiadomości pozytywne dla bliskich Iwony".

- To nieprawda. W sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek nie ma żadnego przełomu - usłyszeliśmy od proszącej o anonimowość osoby, która doskonale zna szczegóły i przebieg śledztwa. - Śledztwo wciąż jest prowadzone, jednak upływ czasu powoduje, że nie należy ono do najłatwiejszych. Po tylu latach od zdarzenia ciężko jest odtworzyć niektóre ślady i dowody, które nie były znane lub nie zostały zabezpieczone 12 lat temu. Dlatego w najbliższym czasie nie jest raczej możliwy żaden przełom w tej sprawie - mówi nam jedna z osób bezpośrednio zaangażowanych w śledztwo.

Przypomnijmy, że Iwona Wieczorek zaginęła blisko 12 lat temu. 19-latka bawiła się w jednym z klubów w Sopocie. Ostatni raz widziano ją na nagraniu z kamer miejskiego monitoringu 17 lipca 2010 roku o godz. 4:12. Tutaj trop się urywa, a Iwony do dziś nie odnaleziono. Prokuratura umorzyła śledztwo po 1,5 roku. W międzyczasie sprawą zajmowali się m.in. Krzysztof Rutkowski oraz nieżyjący już reporter Janusz Szostak. Akta sprawy trafiły też do Prokuratury Krajowej oraz słynnego krakowskiego Archiwum X.

Jak wygląda praca Archiwum X?

- Rzeczywiście sprawa dotycząca zaginięcia Iwony Wieczorek została przekazana do tzw. Archiwum X, działającego w Małopolskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie - potwierdza w rozmowie z Polskatimes.pl prokurator Karol Borchólski z Prokuratury Krajowej.

- W sprawach kierowanych do Archiwum X wykorzystywane są nowe technologie oraz wiedza najbardziej doświadczonych polskich i zagranicznych biegłych oraz różnych instytucji badawczych, niestandardowy sposobu badania dowodów i nieszablonowy sposób podejścia do ich oceny - wyjaśnia Borchólski.

Jakimi badaniami i eksperymentami zajmują się śledczy z tzw. Archiwum X? Jednym z ciekawszych jest chociażby odtwarzanie w technice 3D przebiegu zdarzeń. To nowoczesna metoda, która nieraz już okazywała się niezwykle skuteczna. W jednym ze śledztw prokuratorskich, po przeprowadzeniu takiego eksperymentu, po 20 latach został zatrzymany mężczyzna podejrzany o zabójstwo.

Jak udało nam się ustalić, również w sprawie Iwony Wieczorek prokuratura do tej pory zleciła biegłym specjalistom przeprowadzenie wielu eksperymentów procesowych. - Jednak z uwagi na dobro postępowania na obecnym etapie nie udzielamy więcej informacji, ani co do przedmiotu i zakresu prowadzonych obecnie, a także planowanych w przyszłości czynności w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek - podkreśla prokurator Borchólski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Przełom" ws. Iwony Wieczorek. Nieoficjalne informacje o rewelacjach mediów - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski