Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przemijanie snujące się pod prześcieradłem

Urszula Wolak
Urszula Wolak
Rooney Mara w „Ghost Story”
Rooney Mara w „Ghost Story” archiwum
O wizji życia po śmierci powstała już niezliczona liczba filmów od legendarnego „Uwierz w ducha” Jerry’ego Zuckera po choćby ostatnią „Chatę” Stuarta Hazeldine’a.

Temat relacji człowieka ze światem pozaziemskim stał się również przedmiotem fascynacji Davida Lowery’ego, który w swoim „Ghost Story” odwołał się do dziecięcych wyobrażeń duchów, które pojawiają się na ziemi pod postacią zjaw noszących białe prześcieradła z wyciętymi otworami na oczy. Film Amerykanina nie jest jednak zaadresowany do najmłodszych. To poruszająca opowieść o egzystencjalnej udręce zarówno snującego się po ziemskim padole ducha jak i człowieka. Lawry operuje bowiem subtelnym językiem kina, który zachęca do medytacji nad przemijaniem.

Wraz ze odejściem głównego bohatera (wierny swojemu emploi, naturalnie wyrażający depresyjne nastroje - Casey Affleck) powoli znika cały jego świat. Powrót ducha do domu nie zatrzyma w nim ukochanej żony (zachwycająca Rooney Mara), która, by żyć, musi ułożyć sobie życie od nowa zostawiając za sobą wspomnienia (grzebiąc w sensie dosłownym i przenośnym ukochanego). Także samo miejsce zniknie wkrótce z mapy miasta.

„Ghost Story” opowiada również o fenomenie pamięci i wspomnień, które długo pozostają nieśmiertelne. Może dlatego Gabriel Garcia Marquez pisał w „O miłości i innych demonach”, że pamiątki po naszych bliskich powinny umierać wraz z nimi - natychmiast, wyzwalając nas z uczucia bólu po stracie.

Lawry zastanawia się także nad sensem ludzkiego życia, które w „Ghost Story” pozostaje nieodkrytą tajemnicą. Bohater zatacza krąg, podróżując w czasie i przestrzeni, zauważając, że nieuchronny kres wpisany jest w ludzką egzystencję.

Nie ma od tego ucieczki, ale - jak podpowiada reżyser - możemy odnaleźć sens w mikro skali i przeżywać każdy dzień życia tak jakby był naszym ostatnim.

Zwykle historie o nawiedzonych domach kończą się „wyzwoleniem” ducha, albo - jak mówi w jednym z wywiadów reżyser - zawaleniem się domu. W „Ghost Story” wszystko jest jednak cyklem, powtarzanym w nieskończoność. Finał może być dopiero początkiem, a początek końcem. Czas nie płynie tu w jednym kierunku i doświadczymy go na różnych poziomach.

„Ghost Story”
Reżyseria: David Lowery
Produkcja: USA, 2017
Występuję: Rooney Mara, Casey Affleck

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski