Przemysł coraz mniej wpływa na powietrze i wody w Małopolsce. Ale w Krakowie, Tarnowie, Olkuszu i Oświęcimiu sporo jeszcze da się poprawić

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Fot: Adam Wojnar/Polskapress
Udostępnij:
Największe zakłady przemysłowe w Małopolsce zwiększają produkcję, a jednocześnie zmniejszają emisję zanieczyszczeń pyłowych i gazowych i wytwarzają mniej odpadów – wynika z danych GUS. Na koniec 2020 roku na terenie naszego województwa działało w sumie 145 zakładów szczególnie uciążliwych dla czystości powietrza, czyli o 1 więcej niż w 2019 r. (stanowią one 7,8 proc. ogólnej liczby tego typu przedsiębiorstw w Polsce). Generalnie zmniejszyły swój negatywny wpływ na powietrze i wody, ale na kilka miast, w tym Kraków, przypada lwia część zanieczyszczeń. Np. prawie 44 proc. wszystkich pyłów w Małopolsce spada na Tarnów i stolicę regionu, najwięcej ścieków wymagających oczyszczenia (ponad 43 proc. ogółu w regionie!) przypada na powiat olkuski, a prawie połowę zanieczyszczeń gazowych powstaje w Oświęcimiu i okolicy.

FLESZ - Dopłaty do cen energii

„W porównaniu z 2019 r. zwiększył się pobór i zużycie wody na potrzeby gospodarki narodowej i ludności. Emisja zanieczyszczeń pyłowych z zakładów szczególnie uciążliwych dla czystości powietrza zmalała o 33,5 proc., a gazowych (bez CO2) – o 8,1 proc.. Odpadów wytworzonych przez zakłady było mniej o 18,6 proc., a odebranych lub zebranych odpadów komunalnych – więcej o 4,8 proc.” – czytamy w najnowszym (sygnalnym) opracowaniu krakowskiego Urzędu Statystycznego („Stan i ochrona środowiska w województwie małopolskim w 2020 r.”).

145 uciążliwych dla przyrody zakładów w Małopolsce

Na koniec 2020 roku na terenie naszego województwa działało w sumie 145 zakładów szczególnie uciążliwych dla czystości powietrza, czyli o 1 więcej niż w 2019 r. (stanowią one 7,8 proc. ogólnej liczby tego typu przedsiębiorstw w Polsce). 85 z nich (59 procent) posiadało urządzenia do redukcji zanieczyszczeń pyłowych, natomiast 30 - urządzenia do redukcji zanieczyszczeń gazowych.

Emisja zanieczyszczeń pyłowych i gazowych z wszystkich tych 145 zakładów wyniosła w ciągu roku łącznie 66 tys. ton (bez CO2). Na przestrzeni ostatnich dwóch lat znacznie, bo aż o jedną trzecią, zmalała emisja zanieczyszczeń pyłowych. Redukcja zanieczyszczeń gazowych (bez CO2) była mniejsza - 8,1 proc.

Stan środowiska w Małopolsce: gdzie powstaje najwięcej pyłów, a gdzie gazów

Zakłady szczególnie uciążliwe dla czystości powietrza wyemitowały 1,1 tys. ton zanieczyszczeń pyłowych (co dało 100 kg na kilometr kwadratowy; podobnie jak w kraju). Stanowiło to 4,8 proc. krajowej emisji pyłów z tego typu zakładów. W owych zakładach powstało też 64,9 tys. ton zanieczyszczeń gazowych (bez CO2), co dało 4,3 tony na kilometr kwadratowy (w kraju średnio 3,6 t) i stanowiło 5,8 proc. tego typu zanieczyszczeń w skali kraju.

W podziale na powiaty, najwięcej zanieczyszczeń pyłowych wyemitowano w Tarnowie (21,8 proc. całej emisji wojewódzkiej) i w Krakowie (21,5 proc.), a następnie w powiecie olkuskim (10,4 proc.). Jednocześnie największą ilość zanieczyszczeń gazowych (bez CO2) wyemitowano w powiecie oświęcimskim (aż 47,3 proc. emisji wojewódzkiej!) oraz Krakowie (18 proc.) i Tarnowie (9,7 proc.).

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych filtrów i innych rozwiązań najbardziej uciążliwym dla środowiska zakładom udało się wychwycić aż 99,8 proc. wytworzonych przez nie zanieczyszczeń pyłowych oraz 59,2 proc. zanieczyszczeń gazowych (bez CO2).

Stan środowiska w Małopolsce: kto wytwarza najwięcej ścieków do oczyszczenia

Do wód powierzchniowych lub do ziemi trafiło w Małopolsce 447,3 hektometrów sześć. ścieków przemysłowych i komunalnych (6,1 proc. wielkości krajowej). Zakłady odpowiadają za blisko trzy czwarte owych ścieków, reszta to ścieki komunalne. 58,5 proc. ścieków wymagało oczyszczania, w tym prawie połowa została oczyszczona mechanicznie, a jedna trzecia – z podwyższonym usuwaniem biogenów. Najwięcej ścieków wymagających oczyszczania odprowadzono do wód lub do ziemi w powiecie olkuskim – 43,2 proc. całej „produkcji” wojewódzkiej, a w dalszej kolejności w Krakowie – 17,7 proc. i powiecie oświęcimskim – 6 proc. Najmniej tego typu ścieków odnotowano w powiecie proszowickim (0,2 proc.), miechowskim i dąbrowskim (po 0,3 proc.).

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie