Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepadły pieniądze na remont stradomskiej kamienicy

Piotr Tymczak
Kamienica coraz bardziej niszczeje, ale remontu nie będzie. Zabiega o to adminstratorka, ale nie czuje wsparcia miasta
Kamienica coraz bardziej niszczeje, ale remontu nie będzie. Zabiega o to adminstratorka, ale nie czuje wsparcia miasta FOT. ANDRZEJ BANAŚ
Kontrowersje. Nie będzie odnowy elewacji budynku na rogu ul. Stradomskiej i Dietla. Administratorka ma żal do urzędników.

Dom Ohrensteina to 100-letnia narożna kamienica przy ul. Stradomskiej 27, Dietla 40–42 oraz św. Agnieszki 10–12. Jest w coraz gorszym stanie. Wokół budynku umieszczono siatki, aby chroniły przechodniów w razie odpadania tynku.

Kamienica (zaprojektowana przez Jana Zawiejskiego) z charakterystyczną zieloną kopułą to symbol Stradomia, wielko­miejskego stylu, porównywana do najpiękniejszych kamienic Wiednia. W tym roku Społeczny Komitet Odnowy Zabytków przekazał prawie 500 tys. zł na remont elewacji obiektu. Drugą połowę gotowi byli przeznaczyć większościowi współwłaściciele. Renowacji jednak nie będzie.

Anna Piwowarczyk-Pająk, jedna ze współwłaścicielek kamienicy, równocześnie administrująca nieruchomością przekonuje, że stało się tak, bowiem nie otrzymała zgody na remont od gminy Kraków (jest w 6 proc. współwłaścicielem nieruchomości) oraz od pełnomocnika dwóch współwłaścicielek mieszkających w Anglii.

– W takiej sytuacji wystąpiłam do sądu, aby w zastępstwie za kuzynki z Anglii i gminę wydał zgodę na remont kamienicy. W ten sposób można wystąpić o dotację na przyszły rok – mówi Anna Piwowarczyk-Pająk.

Zdaniem urzędników nie można gminy obarczać winą. Katarzyna Bury, dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta zaznacza, że do magistratu wpłynęło pismo, zgodnie z którym ze względu na niedostarczenie pełnomocnictw dwóch współwłaścicielek mieszkających za granicą, SKOZK wnioskował o skreślenie zadania z tegorocznego planu odnowy zabytków.

Poza tym urzędnicy podkreślają, że administratorka wiedziała, iż gmina Kraków pod warunkiem przedstawienia jej projektu umowy ze SKOZK zobowiązała się do udzielenia peł­no­mo­c­nictwa umożliwiającego wykorzystanie dotacji na renowację kamienicy.

– Nie rozumiem, dlaczego urząd, który w końcu też jest współudziałowcem, nie pomaga w rozwiązaniu sprawy, tylko swoją decyzję uzależnia od zgody kuzynek z Anglii – komentuje Anna Piwowarczyk-Pająk.

Jej zdaniem ratowaniu budynku nie posłuży dążenie przez gminę do wyodrębnienia własności poszczególnych mieszkań (trzy są gminne) w budynku. Proponuje inne rozwiązanie. Nieruchomość składa się z trzech części: dużej czerwonej, tzw. Domu Ohrensteina, niższej części od ul. Dietla, i trzeciej mniejszej od ul. św. Agnieszki.

– Wystarczy podzielić nieruchomość na trzy odrębne części naturalnie wyznaczone granicami budynków. Wtedy grupa właścicieli, którym zależy na wyremontowaniu i trwaniu najpiękniejszej części Domu Ohren­steina, mogłaby spokojnie o nią dbać i ją remontować – mówi Anna Piwowarczyk-Pająk.

Urzędnicy nie wyrazili zgody na takie rozwiązanie, gdyż w głównej części kamienicy mieszkają dwie rodziny z przydziału. Urząd obawia się, że w sytuacji zamiany lokatorzy mogliby utracić możliwość wykupu mieszkań po preferencyjnej cenie. – Konsultacje prawne w tej sprawie prowadzi Wydział Skarbu Miasta – informuje dyr. Katarzyna Bury.

Urzędnicy chcą więc, aby prawnicy zadecydowali, czy najemcy będą mogli wykupić lokale jeżeli będą to mieszkania, które były zamienione w obrębie nieruchomości na rogu ul. Stradomskiej i Dietla.

– Wygląda to tak, że urzędnicy dbają o dobro wyłącznie rodzin z trzechgminnych lokali. A lokali w kamienicy jest w sumie 55. Odnoszę wrażenie, że reszta kamienicy urzędników nie interesuje. Może popaść w ruinę – komentuje Anna Piwowarczyk-Pająk.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski