Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeprowadzka stulecia

AN
Po raz pierwszy od 1939 r. obrazy wpisane w kanon sztuki polskiej XIX wieku opuszczają sale Sukiennic. Jako pierwsze w podróż do Niepołomic zostały wyekspediowane małe obrazy. Starannie opakowane (bez wyjmowania z ram i zwijania - przy mniejszych formatach nie ma takiej potrzeby), wynoszone z galerii, układane były w zamkniętych samochodach, w których - w asyście ochrony - wyruszyły w podróż.

Zbiory z Sukiennic jadą do Niepołomic

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach - najstarszy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie - rozpoczęła wczoraj wielką przeprowadzkę na zamek w Niepołomicach, gdzie zbiory udostępniane będą publiczności podczas remontu Sukiennic. Otwarcie ekspozycji w Niepołomicach przewidywane jest na drugą połowę lutego.

Wczoraj opuściło Sukiennice ok. 170 dzieł z 450 eksponowanych w galerii. To była najłatwiejsza i najmniej widowiskowa część przeprowadzki - choć i tę fotografowali wczoraj z daleka mieszkańcy Krakowa. Bardziej skomplikowane będzie wywiezienie dużych płócien, oraz rzeźb - z racji ich wagi. Ta część przeprowadzki ma nastąpić w najbliższych dniach.
Większość dużych obrazów jest już przygotowana do podróży: wyjęte z ram zostały nawinięte na wałki i zapakowane. "Czwórka" Chełmońskiego - największy z obrazów, które będą eksponowane w Niepołomicach - będzie zdejmowana z krosna i zwijana niebawem. Przypomnijmy, że na zamku w Niepołomicach zostanie wyeksponowana osobno, na antresoli w dużej sali, a prezentowana będzie w szczelnej gablocie zapewniającej obrazowi właściwy mikroklimat.
Janusz Czop, główny konserwator Muzeum Narodowego, zdradził, że obrazom towarzyszą podczas podróży czujniki, które pomogą określić, jak cenne stare płótna reagują na wstrząsy związane z przenosinami i przewozem.
Większość ścian w salach wystawowych galerii w Sukiennicach jest pusta. W sali Hołdu Pruskiego wiszą jeszcze obrazy, które nie zmieszczą się na niepołomickim zamku: "Kościuszko pod Racławicami" Matejki (przeznaczony do konserwacji na miejscu) i "Pochodnie Nerona" Siemiradzkiego, obraz z numeren inwentarzowym 1 w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. "Pochodnie Nerona" - jak poinformował nas wczoraj Janusz Czop - znajdą gościnę w salach wystawowych Muzeum Narodowego w Poznaniu. Do Krakowa "Pochodnie" powrócą do wyremontowanych Sukiennic. Przybliżoną datę zakończenia prac - które zachowując zabytkowy kształt miejsca, w istotny sposób zmienią warunki eksponowania cennych zbiorów i ich zwiedzania - określa się obecnie na przełom roku 2009/2010. (AN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski