Przerejestrowanie samochodu - wniosek, koszt, dokumenty. Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Znacznie więcej kosztuje przerejestrowanie samochodu kupionego za granicą
Znacznie więcej kosztuje przerejestrowanie samochodu kupionego za granicą Fot. Mariusz Kapala
Przerejestrowanie samochodu. Coraz więcej Polaków kupuje samochody. Nie każdego stać na nowy pojazd. Większość kupuje używane samochody w Polsce lub sprowadzane z zagranicy. Po zakupieniu takiego samochodu nowy właściciel musi pójść do urzędu miasta lub starostwa powiatowego w swoim mieście, aby przerejestrować kupiony pojazd. Sprawdź, jaki jest koszt przerejestrowania samochodu w Polsce, Niemczech, czy Holandii.

Wniosek o przerejestrowanie samochodu

Zgodnie z Prawem o Ruchu Drogowym rejestracji pojazdu dokonuje, na wniosek właściciela, starosta właściwy ze względu na miejsce jego zamieszkania (siedzibę), wydając dowód rejestracyjny i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną, jeżeli jest wymagana.

Żeby przerejestrować samochód trzeba się udać do właściwego wydziału komunikacji. Tam nowy właściciel samochodu (niezależnie czy nowego czy używanego) otrzyma decyzję o czasowej rejestracji pojazdu wraz z pozwoleniem czasowym ważnym na okres nieprzekraczający 30 dni, tablicami rejestracyjnymi oraz nalepką kontrolną - jeżeli jest wymagana. Po 2-3 tygodniach dokument jest wymieniany na stały dowód rejestracyjny pojazdu.

Jak zarejestrować używany samochód z Polski? Jakie są potrzebne dokumenty?

Jakie dokumenty będą potrzebne, aby zarejestrować używany samochód z Polski? Poniżej znajdziecie wszystkie potrzebne informacje, aby zarejestrować używany samochód z Polski.
Wymagane dokumenty:

 1. Wniosek o przerejestrowanie pojazdu.
 2. Dowód potwierdzający własność, czyli np. umowa kupna-sprzedaży, akt darowizny lub zamiany, umowa dożywocia, prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności.
 3. Dowód rejestracyjny pojazdu wraz z przeglądem technicznym.
 4. Karta pojazdu - jeśli taka została wydana.
 5. Stare tablice rejestracyjne.
 6. Dodatkowa tablica rejestracyjna, jeśli była wydana.
 7. Dokument potwierdzający zawarcie obowiązkowego ubezpieczenia OC lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie.
 8. Dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość właściciela.
 9. Jeśli samochód ma więcej niż jednego właściciela, każdy z nich musi być obecny w wydziale komunikacji przy załatwieniu spraw związanych z rejestracją pojazdu.

Przerejestrowanie samochodu - koszt

Na koszt przerejestrowania samochodu składa się kilka czynników. Oprócz tablic rejestracyjnych, zapłacimy za dowód rejestracyjny, nalepkę kontrolną, czy nalepkę legalizacyjną.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

Rejestracja nowego samochodu z Polski - cena:

 • Tablice rejestracyjne zwyczajne – 80 zł (w przypadku tablic rejestracyjnych indywidualnych koszt wnosi 1000 zł)
 • Dowód rejestracyjny – 54 zł
 • Pozwolenie czasowe – 13,50 zł
 • Nalepka kontrolna – 18,50 zł
 • Nalepka legalizacyjna – 12,50 zł
 • Opłata ewidencyjna – 2 zł
 • Razem: 180,50 zł (w przypadku tablic zwyczajnych)
 • 1100,50 zł (w przypadku tablic indywidualnych)

Rejestracja używanego auta z Polski - cena:

 • Tablice rejestracyjne – 80 zł (w przypadku tablic indywidualnych – 1000 zł)
 • Dowód rejestracyjny – 54 zł
 • Pozwolenie czasowe – 13,50 zł
 • Nalepka kontrolna – 18,50 zł
 • Nalepka legalizacyjna – 12,50 zł
 • Opłata ewidencyjna – 2 zł
 • Razem: 180,50 zł
 • Razem w przypadku indywidualnych nowych tablic: 1100,50 zł

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu z Niemiec, czy Holandii?

Znacznie więcej kosztuje przerejestrowanie samochodu kupionego za granicą. W takim przypadku do normalnych kosztów rejestracji trzeba doliczyć koszty związane wydaniem dokumentów: VAT25, badania technicznego, podatku akcyzowego (jego wysokość zależy od pojemności pojazdu) i tłumaczenia dokumentów.

Ile potrzeba czasu na przerejestrowanie samochodu?

Zgodnie z Prawem o Ruchu Drogowym właściciel pojazdu jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o nabyciu lub zbyciu pojazdu; zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.

Jak przerejestrować samochód z zagranicy? Jak przerejestrować samochód z Niemiec?

Wiele osób sprowadza samochody z zagranicy, w tym z Niemiec. Jeżeli samochód zostać zakupiony poza krajem i posiada ważne OC i aktualne tablice rejestracyjne, można poruszać się nim po drogach przez 30 dni. W tym czasie należy załatwić wszelkie formalności związane z rejestracją nowo zakupionego pojazdu.

Jeżeli sprowadzone z zagranicy auto nie posiada ważnego OC (albo zielonej karty) konieczny jest zakup krótkoterminowej polisy. Kupuje się ją na okres 30 dni.

W przypadku przerejestrowania pojazdu z zagranicy związane z nim dokumenty należy przetłumaczyć na język polski. Zrobić to może tłumacz przysięgły lub konsul. Koszt opłaty za tłumaczenie jest zależny od kraju z jakiego sprowadzono auto.

Jeśli auto nie zostało wyrejestrowane w macierzystym kraju, na starej rejestracji można się poruszać do momentu rejestracji w Polsce, czyli przez maksymalnie 30 dni. Jeżeli tablic nie ma, auto do miejsca zamieszkania należy przetransportować lawetą.

W przypadku sprowadzenia samochodu z zagranicy trzeba też opłacić podatek akcyzowy. W tym celu w ciągu 14 dni należy się zgłosić do urzędu celnego i złożyć tam uproszczoną deklarację wewnątrzwspólnotową (AKC-U).

Teoretycznie polscy urzędnicy powinni uznawać dokument potwierdzający badania techniczne pojazdu przeprowadzone za granicą. Jeżeli jednak są braki pracownicy Wydziału Komunikacji mogą odesłać właściciela pojazdu do przeprowadzenia badań technicznych pojazdów na stacji diagnostycznej w naszym kraju.

Zarejestrowanie samochodu z zagranicy. Wymagane dokumenty:

 1. Wniosek właściciela o rejestrację pojazdu.
 2. Dowód własności pojazdu (jeden z dokumentów: faktura VAT potwierdzająca nabycie pojazdu, umowa sprzedaży, umowa zamiany, umowa darowizny, umowa dożywocia, prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności).
 3. Świadectwo zgodności WE albo świadectwo zgodności wraz z oświadczeniem zawierającym dane i informacje o pojeździe niezbędne do rejestracji i ewidencji pojazdu, dopuszczenie jednostkowe pojazdu, decyzja o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu albo świadectwo dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu.
 4. Karta pojazdu (jeżeli była wydana).
 5. Dowód odprawy celnej przywozowej, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej.
 6. Dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju albo dokument potwierdzający brak tego obowiązku albo zaświadczenie stwierdzające zwolnienie od akcyzy, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej (dotyczy: samochodu osobowego, pojazdu rodzaju „samochodowy inny”, podrodzaju „czterokołowiec” - kategoria homologacyjna L7e lub podrodzaju „czterokołowiec lekki” - kategoria homologacyjna L6e).
 7. Zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego (jeżeli jest wymagane).
 8. Dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, jeżeli w sprawie występuje pełnomocnik.
 9. Tłumaczenia na język polski, dokumentów sporządzonych w języku obcym, dokonane przez tłumacza przysięgłego lub właściwego konsula.
 10. W przypadku gdy właścicielem pojazdu jest osoba fizyczna wymagany jest dokument tożsamości: dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość.
 11. W przypadku gdy właścicielem pojazdu jest osoba prawna wymagany jest aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego.

Koszt rejestracji samochodu z zagranicy:

 • Tablice rejestracyjne zwyczajne - 80 zł
 • Tablice rejestracyjne indywidualne - 1000 zł
 • Dowód rejestracyjny - 54 zł
 • Karta pojazdu - 75 zł
 • Pozwolenie czasowe - 13,50 zł
 • Nalepka kontrolna - 18,50 zł
 • Nalepka legalizacyjna - 12,50 zł
 • Opłata ewidencyjna - 2,50 zł
 • Razem: 256 zł (w przypadku zwyczajnych tablic)
 • Razem w przypadku indywidualnych tablic: 1176 zł

Źródło: TVN Turbo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Remiza na wesele szit

Dzięki importowi [email protected] z zagranicy każdy biorca 500 może sobie kupić stare audi a4, BMW 3 i passacine, a my podatnicy wam na to kładziemy, żeby potem wielu z was tymi [email protected] stała pod sklepem po nocy i się rozbijała.

E
Ekspert Ubea.pl
Kupując używane auto w kraju warto pamiętać, że OC poprzedniego właściciela przechodzi automatycznie na nabywcę samochodu. Taka polisa nie przedłuży się jednak automatycznie, więc trzeba pilnować terminu zakończenia umowy i w odpowiednim momencie kupić nowe OC u tego samego lub innego ubezpieczyciela.
Katarzyna
ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie