Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przerost migdałka gardłowego

Redakcja
Jeśli migdałek gardłowy powiększy się do takich rozmiarów, że stwarza przeszkodę w oddychaniu, mówimy o jego patologicznym przeroście.

Migdałki są skupiskiem tkanki limfatycznej odpowiedzialnej za odporność organizmu. W jamie nosowo–gardłowej znajdują się liczne migdałki, które tworzą tzw. pierścień Waldeyera. Migdałek gardłowy leży na sklepieniu gardła. W warunkach prawidłowych nie jest widoczny. Nadmiernie rozrośnięty może być m.in. skutkiem procesu zapalnego. Przerost występuje najczęściej między trzecim, a dziesiątym rokiem życia.

Skutki przerostu

Dziecko oddycha przez usta (przyczyna wad zgryzu, wydłużenia żuchwy, ukształtowania wysokiego podniebienia). Jego twarz przybiera cechy twarzy tak zwanej gapowatej, występuje skłonność do przewlekłego nieżytu nosa, śluzówki w jamie ustnej są wysuszone; suche i spękane są też czasem usta. Mogą wystąpić zaburzenia słuchu, węchu, smaku, a także zapalenie ucha środkowego. Dziecko ma przytłumiony, nosowy głos, chrapie w nocy, dokucza mu kaszel.

Usuwanie migdałka

Nie jest to zabieg rutynowy, w każdym przypadku o jego wykonaniu decyduje lekarz laryngolog. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski