Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przesłanie do Europy

GEG
(INF. WŁ.) Byli więźniowie KL Auschwitz-Birkenau wystosowali przesłanie do rządów i parlamentów Europy, w którym zaapelowali o uwolnienie współczesnego świata od wrogości, ksenofobii i antysemityzmu. Okazją były wczorajsze obchody 59. rocznicy wyzwolenia byłego hitlerowskiego obozu i miasta Oświęcimia.

59. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau i Oświęcimia

   W przesłaniu, które przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu w Brzezince odczytał były więzień Józef Matynia, reprezentujący Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem, podkreślono, że KL Auschwitz-Birkenau jest dobitnym przykładem, do czego prowadzi nienawiść między ludźmi oraz narodami.
   - Niech rządy krajów opróżniają arsenały broni, a napełniają spichlerze. Jeśli odrzucimy wojny, to pozostanie pokój. Jeśli odrzucimy wrogość, to zostanie przyjaźń. Jeśli odrzucimy nienawiść, to zostanie miłość. Niech miecze przemocy i gwałtu ludzi przeciwko ludziom zostaną zakopane głęboko w ziemi, by rdzewiały na wieki. (...) Niech krew tu przelana stanie się źródłem dobra wśród ludzi - powiedział były więzień.
   - Byłem więźniem obozu od początku niemal do końca. Dlatego staram się przyjeżdżać, aby osobiście zaświadczyć, co się tutaj wydarzyło - powiedział w Brzezince Józef Stós, więzień z pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz-Birkenau, który następnie trafił do Buchenwaldu, a potem do kolejnych obozów, zanim już na terenie byłej Czechosłowacji doczekał wolności.
   Podkreślił, że coraz mniej jest żywych świadków historii. - Z kolegów, którzy trafili do KL Auschwitz w pierwszym transporcie, widziałem tutaj dzisiaj tylko jedną osobę. Takie uroczystości i spotkania są okazją, aby przekazać, szczególnie młodemu pokoleniu, swoiste ostrzeżenie - powiedział.
   Podczas uroczystości rabin Walter Rothschild z Berlina zmówił kadisz, żydowską modlitwę za zmarłych.
   Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty na grobach żołnierzy Armii Czerwonej i Pomniku Żołnierzy Polskich, poległych podczas I i II wojny światowej.
   Tegoroczne obchody trwały dwa dni i rozpoczęły się w poniedziałek od "Marszu milczenia" sprzed bramy Arbeit Macht Frei pod Ścianę Śmierci i krematorium. Podczas "Wieczoru Pamięci" byli więźniowie zaprezentowali poezję obozową. Wczoraj rano w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego została także odprawiona msza św. w intencji ofiar obozu. (BK)

Międzynarodowe centrum

   Współpracę przy tworzeniu Międzynarodowego Centrum Praw Człowieka w Oświęcimiu zadeklarowali w podpisanym wczoraj w Warszawie porozumieniu rzecznik praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll i marszałek województwa małopolskiego Janusz Sepioł. Centrum tworzyłyby m.in.: Oświęcimska Wyższa Szkoła Humanistyczna (jako państwowa szkoła zawodowa), Akademia Praw Człowieka (jako jednostka Uniwersytetu Jagiellońskiego kształcąca w systemie studiów podyplomowych) i Park Pojednania Narodów. Podpisane wczoraj porozumienie ma służyć wspieraniu działań na rzecz rozwoju Oświęcimia podejmowanych od kilku lat przez władze lokalne, samorząd wojewódzki i organizacje obywatelskie.
    (GEG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski