Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przesłanie Pana Herberta

WAK
Muzycy klasyczni Janusz Olejniczak, Konstanty Andrzej Kulka, jazzmani Piotr Wojtasik, Jerzy Główczewski, aktorzy Beata Fudalej, Anna Radwan, Mariusz Benoit, Piotr Machalica, Jerzy Trela, Zbigniew Zamachowski, i jeszcze Rafał Dziwisz, z Teatru Ludowego, i Andrzej Sikorowski, jedyny śpiewający nie aktor w tym gronie, i Piotr Łykowski - kontratenor, i towarzyszący im: Orkiestra Sinfonietta Cracovia oraz Chór Angelus, i jeszcze grono aktorów Starego Teatru w chórze...

Płyta z muzyką Stanisława Radwana

     (INF. WŁ.) Niestety, zorganizowanie tego koncertu okazało się niemożliwe; pierwszy termin, planowany jeszcze przed wakacjami, pokrył się z datą premiery "Pana Tadeusza", a innego już nie było. Artyści, którzy wzięli udział w tym przedsięwzięciu, są bowiem tak zaabsorbowani, że zebrać ich wszystkich jednego dnia nie sposób.
     Imponujący rozmach, a wszystko to na płycie firmowanej przez Stanisława Radwana pt. "Herbert - Przesłanie". - Ideę płyty rzucił Zbigniew Preisner, a że obecny był przy tym Władysław Bartoszewicz, prezes Plus GSM, który od razu pomysł pochwycił, jej nagranie, stało się możliwe. Tym samym oddaliśmy hołd wielkiemu poecie - mówił wczoraj, podczas pierwszej prezentacji albumu, kompozytor. To właśnie muzyka Stanisława Radwana, wybitnego krakowskiego kompozytora muzyki teatralnej towarzyszyła spektaklowi "Powrót Pana Cogito", który przed 20 laty w Starym Teatrze przygotował Tadeusz Malak. Spektakl wówczas po paru przedstawieniach musiał zejść z afisza (poeta był na indeksie), powrócił jednakże w 1981 roku, i wówczas też zobaczył go Zbigniew Herbert. Wyboru pieśni z tego spektaklu, jak i z kilku innych dokonał teraz kompozytor na płytę, sam też dobrał grono wykonawców i poprowadził Sinfoniettę Cracovię.
     Dopełniają album trzy orkiestrowe kompozycje Radwana do tekstów biblijnych w tłumaczeniu Krystiana Lupy, Czesława Miłosza i śpiewany po łacinie Anioł Pański - również naturalnie pisane z myślą o scenie.
     Warto zasłuchać się w Herbertowe "Przesłanie", które na zawsze pozostało aktualne i w to, jak odczytał tę poezję Stanisław Radwan.
(WAK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przesłanie Pana Herberta - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski