MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przesłanie pokoju

Redakcja
Korespondencja "Dziennika" z Rzymu W Wigilię Jan Paweł II otworzył Święte Drzwi Bazyliki Świętego Piotra, inaugurując w ten sposób obchody Wielkiego Jubileuszu Roku 2000, które potrwają aż do 6 stycznia 2001 r. Po otwarciu Świętych Drzwi papież pokazał wiernym księgę Ewangelii, a następnie poprowadził pasterkę. W sobotę Jan Paweł II otworzył Święte Drzwi w Bazylice św. Jana na Lateranie i odprawił tam nieszpory.

Jan Paweł II zainaugurował obchody roku 2000

Jan Paweł II zainaugurował obchody roku 2000

Korespondencja "Dziennika" z Rzymu

     W Wigilię Jan Paweł II otworzył Święte Drzwi Bazyliki Świętego Piotra, inaugurując w ten sposób obchody Wielkiego Jubileuszu Roku 2000, które potrwają aż do 6 stycznia 2001 r. Po otwarciu Świętych Drzwi papież pokazał wiernym księgę Ewangelii, a następnie poprowadził pasterkę. W sobotę Jan Paweł II otworzył Święte Drzwi w Bazylice św. Jana na Lateranie i odprawił tam nieszpory.
     - Dzisiaj rozbrzmiewa w Kościele i świecie "dobra nowina" o Bożym Narodzeniu - stwierdził papież w sobotę udzielając tradycyjnego błogosławieństwa Urbi et Orbi (Miastu i Światu). Podsumowując osiągnięcia i nadzieje ludzkości Jan Paweł II mówił o potrzebie "rozjaśnienia umysłów tych, którzy ustanawiają prawa i rządzą państwami", "zaniechania nierozumnych konfliktów zbrojnych", "wyrzeczenia się przemocy i nienawiści, które naznaczyły znamieniem śmierci ludzi, narody i kontynenty".
     Jan Paweł złożył w sobotę świąteczne życzenia w 59 językach. Zwracając się do rodaków powiedział: - W dniu, w którym rozpoczynamy Wielki Jubileusz Roku 2000, rodakom w kraju i poza jego granicami życzę, aby to błogosławieństwo Bożego Pokoju objęło wszystkich, aby łaska i prawda przemieniały serca i umysły i budziły w nich pragnienie udziału w chwale Nowo Narodzonego Pana. Radosnych Świąt, Szczęśliwego Nowego Roku i Nowego Tysiąclecia.
     Przemawiając wczoraj do Włochów i pielgrzymów zgromadzonych na placu św. Piotra, Jan Paweł II wezwał do podjęcia dialogu dla ustanowienia pokoju w Czeczenii i zaapelował o ochronę praw rodziny.
     Wielki Jubileusz Roku 2000, zainaugurowany uroczystym otwarciem Świętych Drzwi stał się faktem, bez względu na to, że nie ukończono wszystkich do niego przygotowań i nie zrealizowano zamierzonych planów i projektów. Rzym dalej jest cały rozkopany, roboty drogowe przedsięwzięte w perspektywie napływu ok. 30 mln pielgrzymów nie zostały jeszcze zakończone, remonty fasad zabytkowych pałaców trwają nadal, ale na placu św. Piotra w noc wigilijną ponad 50 tys. osób zgromadziło się, by uczestniczyć w uroczystej ceremonii, jakiej dotąd nie było. Jubileusz Roku 2000 jest przecież pierwszym "tysiącletnim" jubileuszem świata chrześcijańskiego. Tradycję tą ustanowił dopiero w roku 1300 Bonifacy VIII.
ANNA T. KOWALEWSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski