MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przestrzeń na lata

(DD)
Wybrane mieszkanie powinno nam dobrze służyć dziś, za dziesięć i za dwadzieścia lat
Wybrane mieszkanie powinno nam dobrze służyć dziś, za dziesięć i za dwadzieścia lat Fot. www.dopoznania.pl
Mieszkanie na kredyt. Aby dokonać dobrego wyboru, warto poznać zasady, którymi powinniśmy się kierować przeglądając setki ogłoszeń

Decydując się na zakup własnego „M” na kredyt musimy liczyć się z ograniczeniami finansowymi i wziąć pod uwagę parametry dotyczące naszego przyszłego lokum. Wszystko zaczyna się od zdolności kredytowej, która wymusza kompromis między parametrami mieszkania, jego lokalizacją i „jakością” osiedla. Eksperci portalu dopoznania.pl oraz InDe Projekt podpowiadają, jak wybrać oferty, które spełnią nasze oczekiwania.

Na co nas stać
Poszukiwanie nieruchomości powinniśmy rozpocząć dopiero wtedy, kiedy odpowiemy sobie na pytanie: na jakie mieszkanie mnie stać? W wielu przypadkach decyzja ta determino- wana jest przez naszą zdolność kredytową wyliczoną przez bank. Na jej wysokość ogromny wpływ ma wkład własny, czyli kwota własnych oszczędności, którą jesteśmy w stanie wpłacić na kupno nowego mieszkania.

Od tego roku, po zmianach wprowadzonych przez Komisję Nadzoru Bankowego, wynosi on minimalnie 10 proc. i będzie wzrastał w kolejnych latach. Należy oczekiwać, że wzrost minimalnego poziomu wkładu własnego wpłynie na wzrost zainteresowania programem MdM. Warto zatem sprawdzić warunki przystąpienia i wysokość dopłat do mieszkań, które obowiązują w MdM. O wysokości dofinansowania do mieszkań decydują limity MdM, których wielkość ogłaszana jest co kwartał przez wojewodów.

Na zdolność kredytową ma też wpływ kilka innych aspektów. Pierwszym z nich są nasze zobowiązania kredytowe. Jeśli to możliwe, powinniśmy je maksymalnie ograniczyć lub całkowicie spłacić. Następny aspekt to miesięczne wydatki na utrzymanie gospodarstwa domowego. W tym przypadku bank będzie brał pod uwagę m.in. wysokość czynszu, opłaty za media, miesięczne wydatki na niezbędne zakupy, itp. Kolejny czynnik to miesięczne dochody netto gospodarstwa oraz fakt, czy kredyt bierzemy ze współmałżonkiem (więcej na str. 3).

Dziś i w przyszłości
Zakup mieszkania to inwestycja na lata, dlatego przeglądając ogłoszenia i wybierając własne „M”, musimy myśleć nie tylko o dniu dzisiejszym, ale także o zmianach czekających nas w przyszłości, np. powiększeniu rodziny. Dlatego warto zwrócić uwagę nie tylko na typ nieruchomości, ale również powierzchnię mieszkania, rodzaj kuchni, liczbę pokoi.

Choć może wydać się to zaskakujące, dużą możliwość aranżacji dają nam już mieszkania dwupokojowe – mówi Marina Suchorska, ekspert dopoznania.pl z biura projektowego InDe Projekt. – W początkowym etapie w osobnym pokoju możemy zaplanować strefę nocną, by w przyszłości przekształcić ją na pokój dla malucha. Salon możemy częściowo oddzielić od aneksu kuchennego i połączyć funkcje pokoju dziennego z __sypialnią dla rodziców.

W przypadku kupowania mieszkania w ramach MdM trzeba zwrócić uwagę na maksymalną, dopuszczoną przez ustawodawcę, powierzchnię nabywanego mieszkania lub domu.

W projekcie nowelizacji ustawy, która ma wejść w życie w pierwszej połowie roku, przewiduje się, że małżeństwa i osoby z trójką lub większą liczbą dzieci będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości nawet 30 procent wartości odtworzeniowej nabywanej nieruchomości, a małżeństwa i osoby z dwójką dzieci dopłatę w wysokości 20 procent. Obecnie jest to 15 procent.

Strefy miasta
Znalezienie odpowiedniego miejsca, w którym zamieszkamy, powiązane jest z ceną nieruchomości. Wybór jest trudny, ponieważ z jednej strony chcielibyśmy mieć blisko np. do pracy, szkoły, przychodni, a z drugiej oczekujemy, że mieszkanie będzie duże i wygodne.

Przy ograniczonym budżecie w pierwszej kolejności, należy zdecydować, czy w kilkuletniej perspektywie lepszym rozwiązaniem jest zakup większego mieszkania na obrzeżach, czy mniejszego w centrum miasta. Ten wybór wymusza znalezienie kompromisu – pomocne może być wypisanie na kartce wszystkich wad i zalet danej lokalizacji i wybranie tej, która będzie miała najwięcej atutów.

W wielu przypadkach o wyborze lokalizacji będzie decydowało uczestnictwo w programie MdM – np. dopłaty do mieszkań w ramach programu możliwe są tylko w lokalach wybudowanych na obrzeżach miasta.

Przy wyborze mieszkania warto się także pokusić o poznanie kilku parametrów, na które powinniśmy zwracać uwagę. Są to: bezpieczeństwo, czyli monitoring, planowana wielkość osiedla i ewentualny plan jego rozbudowy. Sprawdźmy dostępność dróg dojazdowych do śródmieścia, własność gruntu, sąsiedztwo, organizację dróg i parkingów na osiedlu oraz architekturę i jakość wykonania budynków. Wybierając konkretne mieszkanie należy wziąć pod uwagę parametry, których dobór uzależniony jest od naszych indywidualnych preferencji i potrzeb, jak np. piętro, balkon, miejsce garażowe, widok, czy specjalne dostosowania dla osób niepełnosprawnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski