Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przestrzeń rozwoju dziecka

Redakcja
Planując przestrzeń dla najmłodszych domowników, należy respektować ich indywidualność i potrzeby, troszcząc się o zdrowie, bezpieczeństwo, warunki sprzyjające kształtowaniu osobowości, wyobraźni, dojrzewaniu sfery emocjonalnej i intelektualnej.

Kolorystyka i aranżacja dziecinnego pokoju odbiega od charakteru innych pomieszczeń

   W pierwszych miesiącach życia dziecko przebywa najbliżej rodziców. Najczęściej w ich sypialni ustawiane jest łóżeczko, stół lub komoda do przewijania, szafka przeznaczona do przechowywania wyprawki i przyborów toaletowych, pierwszych zabawek i grzechotek. Zgodnie z zaleceniami Instytutu Matki i Dziecka, łóżeczko - niezależnie od materiału, z którego zostało wykonane (drewno, tworzywo sztuczne, metal) - musi być stabilne, bezpieczne, wygodne i higieniczne. Musi zapewniać dziecku szeroki dostęp światła i przepływ powietrza. Powinno mieć wymiary umożliwiające dziecku swobodę ruchów. Aby służyło mu również w wieku przedszkolnym, najlepiej wybrać mebel rozkładany, o szerokości ok. 70 i długości 120 - 130 cm. Bardzo wygodne są łóżeczka z regulowaną wysokością dna - mogą służyć do zabiegów pielęgnacyjnych, a po obniżeniu, do zabaw dziecka. Każde łóżeczko powinno być wyposażone w materacyk posiadający - podobnie jak inne przedmioty z najbliższego otoczenia niemowlaka - atest Instytutu Matki i Dziecka.
   W pokoju lub kąciku małego dziecka najlepiej pomalować ściany na pastelowe, stonowane kolory i zatroszczyć się o ciepłą w dotyku, bezpieczną, antypoślizgową podłogę. Należy unikać padania światła bezpośrednio na łóżeczko. Jego źródło powinno być osłonięte abażurem, również o pastelowej barwie, podkreślającej kolorystykę wnętrza. W pokoju dziecka warto przewidzieć lampkę, w której zastosujemy specjalne, energooszczędne żarówki do oświetlenia nocnego, zapewniające dziecku poczucie bezpieczeństwa podczas zasypiania.

   Dzieciom w wieku przedszkolnym należy stworzyć w mieszkaniu możliwość swobodnej i różnorodnej zabawy ruchowej i spokojniejszej, siedzącej. Ważne są zarówno indywidualne zajęcia dziecka, jak i grupowe, w gronie rówieśników. Różnorodność zabaw rozwija wyobraźnię i sprawność, pozwala przygotować się do obowiązków szkolnych.
   Najmłodsze dzieci bawią się przeważnie na podłodze, dlatego jej powierzchnia powinna być zawsze czysta, gładka, bezpieczna. Strefę zabawy można wydzielić przy zastosowaniu wolno stojącego kojca. Jego stabilna konstrukcja będzie pomocna podczas nauki wstawania, chwytania i stawiania pierwszych kroków. Miejsce zabawy dzieci jest swego rodzaju strefą wykonywania czynności, która powinna być zagospodarowana i wyposażona z myślą o prawidłowym i bezpiecznym ich przebiegu. W pokoju dziecięcym, oprócz łóżeczka lub tapczanu i podręcznej garderoby, powinny znaleźć się elementy wyposażenia służące do kreatywnych zajęć: wielofunkcyjne pojemniki na różne przedmioty z kolekcji dziecka, pudełka, które można układać jak klocki, miękkie pufy, poduchy o bajkowych kształtach służące do siedzenia i zabawy. Dla dzieci w wieku dwóch - trzech lat wskazany jest niski stolik lub blacik, na którym będą mogły wykonywać czynności w pozycji siedzącej - prototyp stołu do nauki lub biurka, które pojawi się w późniejszym okresie.
   Wnętrze pokoju dziecka powinno być funkcjonalne i wesołe, gdyż odpowiada to upodobaniom najmłodszych. Kolorystyka i aranżacja tego pomieszczenia będzie się zapewne różnić od charakteru innych pomieszczeń. Planując oprawę okien, można wybrać wzorzyste zasłony w kolorowe koła, kraty lub typowo dziecięce wzory - misie, zajączki, samochodziki, motywy kreskówek i bajek. Podłogę można ocieplić dywanikiem w odpowiedniej kolorystyce pasującej do mebli i innych elementów wnętrza. Ściany w pokoju dziecka powinny być zmywalne do wysokości zasięgu rąk dziecka. Aby nie hamować potrzeby rysowania i kreatywności małego człowieka, należy wyznaczyć specjalne miejsce i zawiesić tam tablicę przeznaczoną do swobodnych działań i rozwoju zdolności manualnych.
   Prace plastyczne dzieci: wycinanki, rysunki, wyklejanki z gliny, plasteliny, kasztanów itp. będą stanowiły oryginalną ozdobę wnętrza pokoju, dlatego warto wyeksponować je, wieszając w kolorowej oprawie na ścianach lub ustawiając na półeczkach.
KINGA ŚLIWA
architekt wnętrz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski