Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeszłość przyszłości. Istota września

Maciej Korkuć
Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Krzyż Partyzancki nadany przez Radę Państwa dla społeczeństwa gminy Tymbark za bohaterską walkę z okupantem w latach 1939-1945” - głosiła jeszcze do niedawna inskrypcja umieszczona na pionowym głazie w centrum Tymbarku.

Takie tablice były bardziej sprytnie zrobione niż te głoszące peany na cześć „utrwalaczy władzy ludowej”. Mimo to widać było jak na dłoni, że komunistyczna Rada Państwa wystawiona została na plan pierwszy.

W gruncie rzeczy słowa uznania dla bohaterów, były tylko pretekstem dla pokazania doniosłości decyzji Rady Państwa PRL.

Oczywiście w tamtym czasie mówić można było tylko o jednym okupancie. Wspominanie ofiar terroru sowieckiego w PRL było zakazane.

A owa tak upamiętniona Rada Państwa swoje istnienie i władzę zawdzięczała przecież Stalinowi, który decydował i o masakrze w Katyniu, i o tysiącach innych zbrodni.

Po roku 1989 nikt nie wiedział w Tymbarku co z zrobić z „pomnikiem” bohaterów walki z okupantem 1939-1945, bo bił po oczach nieszczęsny stempel komunistycznej Rady Państwa. Kamień stał latami na rynku i niszczał, nieco strasząc w samym środku miasta. W wolnej Polsce jakiekolwiek uroczystości przed pomnikiem ku czci decyzji Rady Państwa PRL były wykluczone, bo narażałyby na śmieszność, każdego kto je organizuje. Remont tablicy też nie wchodził w grę.

W końcu, dzięki współpracy wójta Tymbarku i krakowskiego IPN, który od kilku lat może już wydawać fundusze na trwałe upamiętnienia udało się znaleźć rozwiązanie. Tablicę z bałamutnym napisem zdjęto. Kamień został odczyszczony i zakonserwowany.

Instytut Pamięci Narodowej przygotował odlewy z brązu: wojskowego ukoronowanego orła i masywną tablicę poświęconą pamięci mieszkańców walczących o niepodległość oraz wszystkich ofiar obu totalitaryzmów. Gmina zadbałaby w miejscu starych płyt chodnikowych położyć trwałą granitową kostkę.

Zamiast kłopotliwej, podszytej propagandą PRL, „pół-pamięci” powstało prawdziwe upamiętnienie bohaterów niepodległości i ofiar zniewolenia. Można? Można.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski