Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przetestujemy ulice z zielenią zamiast aut

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Jakby to było z zielenią i siedziskami, z których można skorzystać bez kupowania kawy w lokalu? Wkrótce to przetestujemy
Jakby to było z zielenią i siedziskami, z których można skorzystać bez kupowania kawy w lokalu? Wkrótce to przetestujemy fot. wizualizacja
Każdy namacalnie będzie mógł się przekonać, jak można zmienić przestrzeń przy placu Nowym, a także zgłosić swoje postulaty. Od przyszłego tygodnia - metamorfoza dwóch ulic na próbę

Od 10 lipca do 6 sierpnia zostanie ograniczony ruch samochodowy przy placu Nowym od numeru 1 do 4 oraz na odcinku ulicy Estery przy placu (ulice te tworzą literę L). W zamian od 15 lipca pojawi się tutaj zieleń, ławki lub leżaki, będzie więcej miejsca dla pieszych i rowerzystów. A wszystko po to, by mieszkańcy, przedsiębiorcy oraz odwiedzający plac przekonali się przez trzy tygodnie, oglądając i testując metamorfozę w skali 1:1, co by było, gdyby zamknąć te ulice.

- Jest to tzw. prototypowanie, metoda nieporównanie lepsza niż makiety czy wizualizacje. Farbą zaznacza się przestrzeń, skąd zniknęłyby auta, ustawia się siedziska. Są to działania tymczasowe i niskobudżetowe. Wszelkie zmiany, które zaszły w ostatnim czasie na ulicach w Nowym Jorku, były tak testowane - mówi Magdalena Jochemczyk z Fundacji Napraw Sobie Miasto, koordynator projektu Nowy Plac Nowy - Alternatywna Przestrzeń Publiczna. Fundacja realizuje ten projekt na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa.

Natomiast autorzy projektu to grupa studentów z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz przedstawiciel organizacji Citizens’ Climate Lobby. Wygrali oni zeszłoroczny 24-godzinny maraton Climathon w Krakowie, podczas którego pracowano nad pomysłami dotyczącymi zmian klimatu i zanieczyszczeń. Założenie było takie, że zwycięski pomysł zostanie zrealizowany przez Urząd Miasta.

Magdalena Jochemczyk zaznacza, że teraz zaaranżowana na nowo przestrzeń przy placu Nowym nie musi ostatecznie tak wyglądać. Jednak na bazie tej propozycji zostanie wypracowane docelowe rozwiązanie. Będą temu służyły ankiety przeprowadzane wśród mieszkańców i wszystkich użytkowników placu, a także warsztaty dla wszystkich chętnych (zaplanowane 27 lipca i 3 sierpnia). - Każdy, kto mieszka tutaj, handluje, a nawet tylko przechodzi lub pije kawę, będzie mógł przekazać, jak reaguje na zaproponowane zmiany, jakie są jego potrzeby i postulaty - mówi przedstawicielka fundacji, informując, że na placu Nowym 22 i od 24 do 26 lipca będzie działał specjalny punkt konsultacyjny.

Co do przedsiębiorców, odpowiadający za realizację projektu uspokajają, że codziennie w wyznaczonych godzinach będzie dostęp do targowiska dla samochodów zaopatrzenia. Plac musi żyć.

Fundacja Napraw Sobie Miasto podejmowała już analogiczne działania testowe w Krakowie. 22 kwietnia na ulicy Józefa zorganizowała wydarzenie Żywa Ulica, polegające właśnie na testowaniu rzeczywistych zmian w przestrzeni miejskiej razem z ludźmi, którzy codziennie z niej korzystają. Jak informuje fundacja, metody pracy wypracowane podczas przygotowań do Żywej Ulicy posłużą teraz w pracy nad Nowym Placem Nowym APP.

Od dziś rozpocznie się akcja informacyjna o projekcie dotyczącym Kazimierza - pojawią się plakaty, będą rozdawane ulotki.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 7

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski