Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przetrwają najsilniejsi

(UW)
„Lewiatan” to wstrząsająca opowieść o współczesnym Hiobie
„Lewiatan” to wstrząsająca opowieść o współczesnym Hiobie fot. archiwum
Kola w „Lewiatanie” odczuje boleśnie na własnej skórze, jak działa rosyjski system Putina.

Szeroka publiczność poznała twórczość rosyjskiego reżysera Andrieja Zwiagincewa za sprawą tak znakomitych filmów, jak: „Elena”, „Powrót” i „Wygnanie”. Najnowszy i niezwykle odważny, w politycznej wymowie, „Lewiatan” to współczesny filmowy dramat z elementami czarnej komedii. To interesujący przykład satyry na współczesną Rosję, kórej Zwiagincew przygląda się z osobliwą dozą ironii.

Główny bohater filmu Kola mieszka z młodą żoną Lilą i nastoletnim synem Romą w małym miasteczku nad morzem w północnej Rosji. Ma stary drewniany dom, położony nad zatoką, który odziedziczył po ojcu. Gdy mer miasteczka wygrywa z Kolą sprawę sądową, postanawia wyrzucić go z domu. Na pomoc przybywa Dimitri – znajomy prawnik z Moskwy, który wie, jak uratować majątek Koli. Rozpoczyna się walka o przetrwanie ze skorumpowaną władzą, która zaczyna być coraz bardziej agresywna.

Zwiagincew tak mówi o swoim filmie: „To dramat, przechodzący stopniowo w tragedię. Scenariusz zaczyna się jak typowy społeczny dramat, dramat związków międzyludzkich, dramat człowieka, który nie czuje się bezpiecznie we własnym państwie. Film jest bardzo silnie powiązany ze współczesną sytuacją w Rosji, choć tak naprawdę ma również uniwersalny kontekst. Pokazuje najbardziej palące współczesne problemy społeczne w Rosji”.

Tytuł filmu nawiązuje do fundamentalnego traktatu filozoficznego Thomasa Hobbesa. Film zadaje pytanie, jak daleko może posunąć się człowiek wierzący w system, który nie oferuje ludziom niczego dobrego. „Lewiatan” konfrontuje widza z odwiecznymi pytaniami na temat życia i śmierci, a jednocześnie pozwala pokazać główną ideę naszych czasów: przetrwają najsilniejsi, bez względu na cenę.

Na pytanie, czy tym filmem chce zbawić świat, Zwiagincew odpowiada: „Można dziś zadać takie pytanie widowni i próbować odnaleźć tragicznego bohatera w każdym państwie na Ziemi – syna Boga, postać, która będzie tragiczna. Dlatego właśnie nadal uważam, że moja ojczyzna nie jest jeszcze na zawsze stracona”.

Film nakręcono w szaro-niebieskiej tonacji. Wysmakowany w każdym detalu „Lewiatan” prezentuje charakterystyczny dla Zwiagincewa styl, w którym dużą rolę odgrywają wystudiowane obrazy.

Autorem zdjęć jest stały współpracownik reżysera Michaił Krichman. W filmie wykorzystano muzykę Philipa Glassa z opery „Echnaton”.. W jednej z recenzji opublikowanej na łamach „The Hollywood Reporter” czytamy:

„Przerażające demony wynurzają się z głębi tego wspaniałego, podstępnie aluzyjnego i nieuchwytnego filmu, chyba najbardziej odważnego i najlepszego jak do tej pory w karierze reżysera”.

„Lewiatan”

Reż. Andriej Zwiagincew, Rosja
{Agrafka, ARS, Kika, Mikro, Pod Baranami, Kijów}

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski