O przewlekłej niewydolności żylnej mówimy wówczas, gdy dochodzi do wystąpienia objawów zastoju krwi żylnej w żyłach, wskutek wstecznego przepływu żylnego lub zwężenia bądź niedrożności żył. Może do tego dojść wskutek: żylaków kończyn dolnych, zespołu pozakrzepowego powstałego wskutek zakrzepicy żył głębokich, w wyniku niewydolności zastawek żylnych, w przypadkach ucisku zewnętrznego na żyłę (np. w ciąży). Czynniki ryzyka to płeć (choroba dotyka częściej kobiety), ciąża, dziedziczne predyspozycje do żylaków, otyłość, praca w pozycji siedzącej lub stojącej, doprowadzająca do zastoju krwi w żyłach kończyn dolnych, zaparcia, płaskostopie, przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.
Objawy
Początkowe objawy to uczucie ciężkich nóg, ustępujące lub znacznie zmniejszające się po odpoczynku, zwłaszcza z uniesionymi kończynami; kurczowe bóle łydek, nasilające się w nocy lub w pozycji stojącej albo siedzącej i w czasie upałów, uczucie rozpierania łydek; ból wzdłuż przebiegu żyły; obrzęk, początkowo odwracalny, znikający po odpoczynku, następnie stały. Początkowo pojawiają się tzw. pajączki, później przez skórę widoczne są sine żyły o poszerzonym, krętym przebiegu).
Leczenie
W początkowym okresie choroby istotna jest zmiana trybu życia (zwiększenie aktywności fizycznej zwłaszcza spacery, jazda na rowerze, pływanie, unikanie zaparć), unikanie długotrwałego przebywania bez ruchu, a gdy nie jest to możliwe – wykonywanie ćwiczeń umożliwiających pracę mięśni łydek – na przykład marsz w miejscu w pozycji stojącej, zginanie grzbietowe stopy przy przebywaniu w pozycji siedzącej. Zaleca się leczenie uciskowe (podkolanówki, pończochy) oraz masaż uciskowy, stosuje się leki oparte o wyciągi z kasztanowca, rutynę itp. W wielu przypadkach należy wdrożyć leczenie chirurgiczne (usunięcie zmienionej chorobowo żyły, operacja niewydolnych żył przeszywających, zamknięcie żylaków poprzez wstrzyknięcie odpowiednich środków drażniących). Chirurgia plastyczna zastawek żylnych dostępna jest w wysoko specjalistycznych ośrodkach.
Wystąpienie jakichkolwiek niepokojących objawów chorobowych, wymaga niezwłocznej konsultacji z lekarzem. Ważna jest szybka reakcja, gdyż w przypadku chorób układu krążenia tylko leczenie w odpowiednim stadium może przynieść efekty.
Objawy, które niepokoją:
- duszność
- sinica
- bóle serca
- kołatanie serca
- obrzęki
- przesięki do jam ciała
- utrata przytomności (omdlenia)
- ból głowy
- zawroty głowy
Podstawą profilaktyki chorób układu krążenia jest zwalczanie czynników ryzyka poprzez:
- prawidłowe odżywianie
- wyrabianie nawyków aktywnego wypoczynku
- unikanie nałogu palenia papierosów
- okresowe badania lekarskie, uwzględniające:
a. pomiar masy i wysokości ciała
b. pomiar ciśnienia krwi
c. pomiar glikemii
d. wykonywanie badań cholesterolu
e. ultrasonograficzną ocenę grubości ścian tętnic szyjnych.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?