Przewodnicy PTTK - dzieciom

Przewodnicy PTTK - dzieciom

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

Fot. Magdalena Przesławska

Fot. Magdalena Przesławska

Wspinaczka po oblodzonej skale, zjazd na linie z ośnieżonego ostańca wapiennego, ale także zwiedzanie Niepołomic i Puszczy Niepołomickiej, zamku w Rabsztynie i Pustyni Błędowskiej, Wieliczki i Krakowa - takie oto atrakcje przewodnicy PTTK przygotowali dla blisko 300 dzieci. Okazją - tradycyjnie już - były małopolskie obchody Międzynarodowego Dnia Przewodników Turystycznych, który obchodzony jest 21 lutego.
Fot. Magdalena Przesławska

Fot. Magdalena Przesławska

Fot. Magdalena Przesławska

MAŁOPOLSKA. Zimowa sceneria i mnóstwo śniegu. Tyrolka i szlak legend.

- Zaprosiliśmy dzieci i młodzież z krakowskich domów dziecka, świetlic środowiskowych, dzieci niepełnosprawne oraz pochodzące z rodzin patologicznych i gorzej sytuowanych - mówi Jacek Płonczyński, przewodnik tatrzański.

Autokary z młodzieżą rozjechały się w minioną sobotę w cztery strony świata. Każdy pilotowali przewodnicy zrzeszeni w krakowskich klubach i kołach PTTK. - Chcieliśmy pokazać dzieciom najpiękniejsze i najbardziej fascynujące miejsca w Krakowie i w jego okolicach - podkreśla Jacek Płonczyński. - Choć pogoda nie rozpieszczała wspólnie przeżyliśmy wiele radosnych i emocjonujących chwil.

Największych wrażeń doświadczyła młodzież, która przyjechała do Doliny Kobylańskiej. Dzieci mogły tu nie tylko bezpiecznie wspinać się po oblodzonych skałkach, ale także zjeżdżać na linie. Nie zabrakło podniebnych "przelotów" ponad doliną, czyli tzw. tyrolki. Nad wszystkim czuwali przewodnicy tatrzańscy. Pobyt w Dolinie Kobylańskiej zakończyło uroczyste pasowanie dzieci - czekanem - na przewodników tatrzańskich (na zdjęciu).

Autokar pilotowany przez przewodników beskidzkich i terenowych - Annę Pikul i Leszka Gołębskiego - wyruszył w kierunku Niepołomic. Na ich szlaku znalazło się zabytkowe centrum miasta, piękny Zamek Królewski i Droga Królewska wytyczona przez Puszczę Niepołomicką. Krystyna Mika, przewodnik beskidzki i terenowy, poprowadziła swoją grupę na zamek w Rabsztynie i Pustynię Błędowską. Bogusław Nowak (przewodnik beskidzki, terenowy i tatrzański) i Józef Sacha (przewodnik beskidzki i terenowy) z młodzieżą wybrali się do Wieliczki. Zwiedzili m.in. wspaniały Zamek Żupny i Rynek Górny, a w drodze powrotnej przystanęli pod masztem na Chorągwicy. Kraków poznawano idąc szlakiem legend m.in. o św. Florianie i św. Jacku. Dzieci z Brzeźnicy po królewskim mieście oprowadzała Stefania Słobodzian.

Wszyscy spotkali się na biesiadzie w Wojskowym Ośrodku Kultury przy ul. Zyblikiewicza 1 w Krakowie. Tu również odbył się pokaz slajdów Jacka Płonczyńskiego, okraszony opowieścią m.in. o pięknie gór.

Wiele radości - śpiewem i pięknym tańcem wszystkim sprawił "Zbyrcok" z Juszczyna w Beskidach.

- Czy może być coś bardziej miłego dla przewodnika niż uśmiech na twarzy podopiecznego i szczerze okazana sympatia - mówi przewodnik Jacek Płonczyński. Oby więcej takich imprez.

(DMA)

Górnik i kolekcjonerErazm Barącz był nie tylko górnikiem, ale także niezwykłym kolekcjonerem dzieł sztuki. Wielickiej żupie poświęcił 30 lat życia, w tym 6 na najwyższym stanowisku - wspomina Małgorzata Bogucka - naczelnika Zarządu Salinarnego. Był m.in. jednym z inicjatorów powstania kaplicy św. Kingi, najpiękniejszej na świecie podziemnej kaplicy. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka - z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika - zaprasza do zwiedzania poświęconej mu wystawy w wielickim Zamku Żupnym. Jutro (21 lutego) wyjątkowo oprowadzał po niej będzie autor (godz. 9-15). Wstęp wolny.

Pomagali:


1 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo