Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przewodnik po polskiej fladze. Już wkrótce jej dzień - jak należycie ją prezentować zgodnie z tradycją? Zapoznaj się zasadami

OPRAC.:
Paweł Ćwikliński
Paweł Ćwikliński
Wywieszanie polskiej flagi wiąże się z określonymi zasadami. Zapoznaj się z nimi, aby nie popełnić błędu >>>
Wywieszanie polskiej flagi wiąże się z określonymi zasadami. Zapoznaj się z nimi, aby nie popełnić błędu >>>Pawel Relikowski
Przewodnik po polskiej fladze. 2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji udostępniło użyteczny poradnik, dzięki któremu zapoznać się można z zasadami prezentowania biało-czerwonej. Sprawdź, aby uniknąć błędów.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Co należy o niej wiedzieć?

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto zostało ustanowione w 2004 pomiędzy świętami 1 i 3 maja. Z tej okazji w wielu miejscach w Polsce organizuje się wydarzenia na cześć tego symbolu, a na licznych polskich budynkach dumnie wywiesza się biało-czerwoną. Dobrze jednak pamiętać o tym, że prezentowanie flagi wiąże się z koniecznością stosowania się do pewnych zasad.

Aby uświadomić Polaków o tym, jakie są zasady i sposoby prezentowania ojczystej flagi, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji postanowiło opublikować specjalny poradnik. Znaleźć można w nim wszystkie najważniejsze informacji dotyczące tego ważnego elementu polskiej tożsamości.

Dowiedz się, jak według tradycji powinna być eksponowana flaga Polski!

Zasady prezentowania flagi

W przewodniku znaleźć możemy cenne porady, które dotyczą odpowiedniego prezentowania biało-czerwonej. O czym koniecznie należy pamiętać?

  • Flaga lub banner eksponowane publicznie muszą być czyste i mieć czytelne barwy. Nie mogą być pomięte lub postrzępione.
  • Weksylia mogą pozostawać na maszcie od świtu do zmroku. Jeśli mają pozostać dłużej muszą być odpowiednio oświetlone.
  • Na terenie RP flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.
  • W dniach żałoby narodowej flaga państwowa RP podniesiona jest do połowy masztu. Na maszt stojący wciąga się ją rano na sam szczyt i po chwili powoli opuszcza do połowy wysokości. Wieczorem podnosi się ją na szczyt masztu, po czym powoli całkowicie opuszcza i zdejmuje.
  • Nie powinno się podnosić i wywieszać weksyliów w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze.
  • W czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć.
  • Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.
  • Flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem.
  • Flagą nie można przykryć pomnika lub tablicy pamiątkowej przed ich odsłonięciem. Podczas uroczystości flagi na odpowiednich podstawach lub stojakach należy umieścić po lewej stronie pomnika (dla patrzącego na pomnik), w kolejności zgodnej z hierarchią.
  • Flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu.
  • Na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków.
  • Powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe (na przykład w skokach narciarskich), aby jednak nie naruszać zasad, powinny to być barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8.
  • Godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi lub banneru jest niepubliczne spalenie. Możliwe jest także godne zniszczenie flagi przez rozdzielenie barw.

Jak prezentować flagę polską? Zobacz poradnik z ilustracjami

Prezentowanie polskiej flagi w przestrzeni publicznej obwarowane jest konkretnymi zasadami, których należy przestrzegać. Jako niezwykle istotny element identyfikacji narodowej musi być ona pokazywana z godnością. Reguły te dostosowane są do okazji.

Sprawdź w poniższej galerii, jak należy prezentować polską flagę. Naciśnij strzałkę w prawo, aby zobaczyć kolejną pozycję:

Z całością zapoznać się możesz TUTAJ.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski