Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przez cały miesiąc potrwa drążenie miasta. Tak będą świętować muzealnicy z Rynku Podziemnego

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Od 10 stycznia do 5 lutego potrwa świętowanie w oddziale Muzeum Krakowa - Rynek Podziemny
Od 10 stycznia do 5 lutego potrwa świętowanie w oddziale Muzeum Krakowa - Rynek Podziemny Adam Wojnar
Schodząc z płyty Rynku Głównego w dół można się udać w podróż w czasie. Od 12 lat działa tam Podziemny Rynek, oddział Muzeum Krakowa, a dzięki blisko 700 eksponatom, nowoczesnym rozwiązaniom ekspozycyjnym i elektronice można poczuć atmosferę średniowiecznego rynku. Jak co roku, muzealnicy świętują powstanie podziemnego oddziału, w tym roku potrwa ono od 10 stycznia do 5 lutego. Tematem przewodnim będzie w tym roku eter, czyli żywioł, z którego zbudowane są niebiosa i zaświaty. Na trwające przez miesiąc świętowanie złożą się wykłady, spacery i warsztaty.

Polska pierwsza w rankingu CNN

od 16 lat

"Drążenie miasta" to hasło towarzyszące obchodom święta Rynku Podziemnego. W najbliższej odsłonie muzealnicy skupią się na piątym elemencie – eterze, żywiole, z którego zbudowane są niebiosa i zaświaty.

Muzealnicy opowiedzą o Krakowie w kontekście szeroko rozumianej duchowości i sfery sakralnej: wierzeń, religii, astrologii, zagadnień etnograficznych, sztuki sakralnej, wybitnych krakowskich umysłach. Poruszą także tematy, które pomogły w poprzednich edycjach święta oddziału opowiadać o mieście przez pryzmat wody, ognia, a potem powietrza i ziemi: religia/obrzędowość, nauka, sztuka, życie codzienne/rodzina.

W ramach święta, jak co roku, odbędą się wtorkowe wykłady otwarte, sobotnie spacery lub warsztaty, a w ostatnią niedzielę stycznia zajęcia dla rodzin z dziećmi, ale także kilka można będzie skorzystać z dodatkowych propozycji.
Podczas wykładów wtorkowych wystąpią prelegenci, którzy opowiedzą o: życiu religijnym Krakowa, jego sztuce sakralnej, astrologii w wiekach średnich, wierzeniach ludowych, miejscach świętych, niebie i zaświatach. Podczas spacerów i wyjść można będzie obserwować gwiazdy i oglądać krakowską sztukę sakralną oraz pamiątki po słynnych przywódcach duchowych Krakowa i Małopolski.

Wydarzenia zainauguruje wykład Mariusza Meusa z Zamku Królewskiego na Wawelu o historii astronomii w Krakowie (10 stycznia, godz. 17.30, wstęp wolny). Kolejne wykłady zostaną poświęcone eterycznym współmieszkańcom Krakowian i Krakowiaków (17.01, godz. 17.30, prowadzenie Dorota Majkowska-Szajer), duchowości dawnych mieszkańców Krakowa (24. 01, godz. 17.30, prowadzenie dr Katarzyna Moskal) oraz wpływowi duchowości zakonów na architekturę najbardziej znanych kościołów klasztornych Krakowa (31.01, godz. 17.30, prowadzenie Katarzyna Matusik-Niwicka).

Spacerowe ścieżki powiodą na Kopiec Kraka, gdzie uczestnicy udadzą się 14 stycznia o godz. 18.00 w poszukiwaniu mitycznego eteru (start Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51, prowadzenie Filip Rekucki-Szczurek, cena 15 zł).

Nieodłączną częścią "Drążenia miasta" są warsztaty. W tegorocznej odsłonie odbędą się warsztaty dla dorosłych dotyczące średniowiecznej astrologii,które poprowadzi Filip Rekucki-Szczurek (21. 01, godz. 12.00, Rynek Podziemny, cena 15 zł) a także "zimowe rozkminki alchemiczne", czyli warsztaty dla rodzin prowadzone przez Łucję Malec-Kornajew, czyli Panią Fishkę (29 .01, godz. 12.00 i 13.30, cena 15 zł, jeden opiekun wstęp bezpłatny).

rezerwacja miejsc na wydarzenia w Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60 lub drogą elektroniczną: [email protected]

Zwiedzający po raz pierwszy zobaczyli ekspozycję Rynku Podziemnego 24 września 2010 roku. Złożyło się na nią blisko 700 eksponatów, ok. 500 elektronicznych odwzorowań zabytków, ok. 600 rekonstrukcji 3D, 13 filmów, 7 manekinów i makiet. „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” to multimedialne widowisko - podróż w czasie, w której można poczuć atmosferę panującą na średniowiecznym rynku.

Podziemia Rynku Głównego znajdują się pod wschodnią częścią płyty Rynku. Zajmują powierzchnię ponad 6 tys. mkw, z czego sam rezerwat archeologiczny - blisko 4 tys. mkw. Powstanie tej interaktywnej wystawy umożliwiły badania archeologiczne, które prowadzono w latach 2005-2010, a które przyniosły wiele niespodzianek, co, choć od dawna wiadomo było, że pod płyta Rynku znajduje się ten „drugi”, starszy, brakowało szczegółowych badań. Podczas prac w latach 2005-2010 odkryto, min. średniowieczny bruk, o którym wcześniej archeolodzy nie wiedzieli.

Dziś podziemny szlak turystyczny wiedzie pomiędzy kamiennymi i ceglanymi murami piwnic dawnych obiektów handlowych, takich jak: Kramy Bolesławowe, Kramy Bogate, Waga Wielka i Sukiennice.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Przez cały miesiąc potrwa drążenie miasta. Tak będą świętować muzealnicy z Rynku Podziemnego - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski