18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Przez cztery gminy ma wieść szlak turystyczny

MAGDA WRZOS-LUBAŚ
Historia górnictwa na ziemi olkuskiej ma wkrótce doczekać się pięknej ekspozycji. Przez cztery gminy wiódł będzie szlak turystyczny, który ukaże skarby dawanego i współczesnego górnictwa.

Z tej piwnicy pod olkuskim Rynkiem jest zejście do sztolni FOT. MAGDA WRZOS-LUBAŚ

OLKUSZ. Powstanie muzeum górnictwa. Rewelacje szykowane są w ramach projektu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

W planie jest uruchomienie muzeum, utworzenie podziemnej trasy na obszarze wygaszanej kopalni i zaadoptowanie terenów kopalń odkrywkowych na cele rekreacyjne. Rewelacje szykowane są w ramach projektu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

- Super, może wreszcie ktoś usłyszy o Olkuszu i przyjadą do nas turyści - zaciera ręce Mariola Banyś z Olkusza.

Naukowcy z AGH na terenie całej Małopolski realizują program pt. "Ochrona i adaptaja dziedzictwa przemysłowego w Małopolsce i innych regionach".

- Olkusz ma do zaoferowania prawdziwe perełki. Takim skarbem są ślady górnictwa, dzięki któremu miasto wzbogacało się przez setki lat - zaznacza Beniamin Maciej Bujas, radny Olkusza, zajmujący się ochroną zabytków.

Za inwentaryzację śladów górnictwa kruszcowego w powiecie olkuskim odpowiada Bogdan Włodarz, emerytowany inżynier górnik.

- Kopalnie rudy ołowiu i srebra oraz cynku istniały na terenie obecnych gmin Olkusz, Bolesław i Bukown, a w obszarze gminy Klucze pozostały ślady wydobycia rudy żelaza - mówi Włodarz. W granicach tych czterech gmin występują więc liczne pozostałości po starym, historycznym górnictwie i obiekty związane z górnictwem współczesnym. - Warto je wyeksponować w zorganizowany sposób, właśnie nadając mu charakter szlaku turystycznego - zaznacza Włodarz.

Trasa ma być różnorodna, na tworzonej mapce atrakcji jedno miejsce będzie odsyłało do kolejnego. - Realna jest adaptacja podziemnych wyrobisk i sztolni, które znajdują się na niewielkiej głębokości od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów pod powierzchnią terenu - sugeruje Włodarz i dodaje, że jako podziemną trasę turystyczną można zagospodarować sztolnię Południową biegnącą od budynku dworca na południu Bukowna do zlikwidowanej kopalni Bolesław.

Miejsca historyczne mają też zyskać nową funkcję. W odległej przyszłości na obszarze dzisiejszych odkrywkowych kopalń piasku i dolomitu powstaną zbiorniki wodne, a co za tym idzie nowe tereny rekreacyjne, gdzie można zaprosić turystów.

Największe emocje budzi muzeum górnictwa, które miałoby powstać w centrum Olkusza. Znalazłyby się w nim m.in zbiory zgromadzone dziś w muzem w Zespole Szkół "Skałka" w Bukownie. Jarosław Medyński, rzecznik prasowy olkuskiego magistratu sugeruje, by muzeum umiejscowić w podziemiach budynku dawnego starostwa przy rynku. - Byłaby to okazja do wyeksponowania także zabytkowej mennicy - zaznacza.

Centrum biznesu Jaworzyna Śląska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie