MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przez jedno niedopatrzenie możesz stracić dotację. Lista ZUM – jak z niej korzystać? Od 22.04.2024 ważne zmiany w programie Czyste Powietrze

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W ramach programu Czyste Powietrze funkcjonuje lista ZUM, z którą powinien zapoznać się każdy beneficjent. Zawiera ona spis zweryfikowanych materiałów i urządzeń, których wykorzystanie podczas termomodernizacji budynku kwalifikuje do uzyskania wsparcia finansowego. Dowiedz się, jak korzystać z listy ZUM i jakie zmiany czekają ją od 22.04.2024?

Spis treści

Co to jest lista ZUM?

Lista ZUM (Zielonych Urządzeń i Materiałów) to zestawienie pomp ciepła, kotłów na pellet rekuperatorów oraz materiałów izolacyjnych, które spełniają kryteria programu Czyste Powietrze. Nadzór nad listą sprawuje Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB).

Lista ZUM to swego rodzaju wskazówka dla osób starających się o wsparcie finansowe w ramach programu Czyste Powietrze. Zawiera informacje o urządzeniach zgodnych z obowiązującymi standardami, które kwalifikują się do dotacji. Lista ta jest regularnie aktualizowana o nowe produkty, dlatego warto śledzić jej zmiany. Korzystanie ze spisu urządzeń jest bezpłatne – nie trzeba się także logować, aby móc przejrzeć dostępne urządzenia.

mężczyzna montujący pompę ciepła
Sprawdź, czym jest lista ZUM. Pamiętaj, że od 22.04.2024 wejdą w życie zmiany w programie Czyste Powietrze. Pod lupą znajdą się zwłaszcza pompy ciepła i kotły na pellet! Getty Images/JulPo

Czy lista ZUM jest obowiązkowa?

Jedną z najważniejszych zmian w programie Czyste Powietrze będzie zaostrzenie wymogów dotyczących urządzeń grzewczych, które dostały dofinansowanie. Od 22.04.2024 r. każdy producent pomp ciepła lub kotłów na pellet zainteresowany sprzedażą swoich urządzeń osobom korzystającym z ww. programu, będzie musiał uzyskać wpis na listę ZUM.

Dotacja w ramach Czystego Powietrza będzie dostępna jedynie dla urządzeń znajdujących się na liście ZUM. W związku z tym, jeśli beneficjent złoży wniosek o dotację po 22.04. br. będzie musiał wybrać urządzenie zapisane na tej liście. Kosztem kwalifikowanym w ramach programu będą mogły być wyłącznie pompy ciepła wpisane na listę zielonych urządzeń i materiałów. Osoba kupująca pompę ciepła poza programem dotacyjnym nie musi korzystać z obowiązkowego spisu pomp i kotłów.

Jakie piece kwalifikują się do programu Czyste Powietrze?

Wszystkie pompy ciepła i kotły na pellet, które chcą figurować na liście ZUM, muszą uzupełnić swoją dokumentację o raport z badań przeprowadzonych w niezależnych akredytowanych laboratoriach zlokalizowanych na obszarze UE lub EFTA. Wyniki tych badań muszą być zgodne z danymi zawartymi w karcie produktu oraz etykiecie energetycznej danego urządzenia.

Okres przejściowy trwa do 13.06 br., podczas którego producenci i dystrybutorzy będą mogli uzupełnić dokumentację zgodnie ze zmianami w programie. Beneficjenci mogą składać wnioski, jednak z decyzją o wyborze urządzenia grzewczego objętego zmianami warto zaczekać do 14.06. br.

Dowiedz się także: Czy Unia Europejska zakaże pelletu? Ta kwestia nurtuje osoby mające piec na biomasę. Wyjaśniamy wątpliwości

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski