Przez najbliższy tydzień Myślenice będą żyły folklorem. I to...

Przez najbliższy tydzień Myślenice będą żyły folklorem. I to jakim, z całego świata!

Zdjęcie autora materiału

Katarzyna Hołuj

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Przez najbliższy tydzień Myślenice będą żyły folklorem. I to jakim, z całego świata!
1/29
przejdź do galerii

©Fot. Katarzyna Hołuj

Rozpoczęły się Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem. To jubileuszowa, piąta edycja, dlatego organizatorzy zadbali o to, aby jej program był jeszcze bogatszy niż zwykle.
Więcej jest też zespołów, które wystąpią. Zagranicznych będzie dziesięć. Przyjechały z Indii, Indonezji, Kolumbii, Republiki Południowej Afryki, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowacji, Turcji i Zimbabwe. Ponadto zobaczymy i usłyszymy siedem zespołów z Polski (oprócz gospodarzy - Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”, wystąpią też Banda Burek z Wiśniowej i Miechowiacy, a w charakterze gości specjalnych, m.in. Gooral, WoWaKin i Sokół Orkiestra).

Główna scena festiwalu, jak zwykle, będzie się znajdowała w Myślenicach, ale zawita on także do Zawoi (w sobotę) i Miechowa (w niedzielę).

Jak na jubileusz przystało nawet dekoracje są w tym roku wyjątkowe. Po raz pierwszy różnych punktach miasta stanęły różowe koniki. Ale najważniejszym dowodem na to, że wielkie święto folkloru już trwa, jest muzyka świata rozbrzmiewająca w festiwalowej kawiarence na Rynku (ogródek restauracji Młynek).

Wczoraj zagrali tu Kliszczacy i zespół z Indii. Dziś wystąpią zespoły z Rumunii i Kolumbii, jutro z Serbii i RPA. Tam także odbywają się EtnoSpotkania. W plenerowym kinie festiwalowym (pod filarami MOKIS) czekają bezpłatne seanse EtnoCinema, w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu - EtnoWarsztaty, a w strażnicy OSP Myślenice Śródmieście - warsztaty EtnoTańca.

Im bliżej weekendu tym więcej będzie się działo. Już w czwartek w MOKiS odbędzie się koncert z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystąpi zespół Woda na Młyn. W piątek wydarzenia przeniosą się na Rynek, gdzie na wielkiej scenie odbędzie się koncert inauguracyjny.

Sobota będzie pełna wydarzeń, zacznie się od „Smaków Świata”, czyli degustacji potraw przygotowanych przez zagraniczne zespoły uczestniczące w festiwalu. Ta zaplanowana jest w Małopolskiej Szkole Gościnności i jest to jedyne wydarzenie w ramach festiwalu na które obowiązują bilety - „cegiełki” w cenie 5 zł. Popołudniu ulicami miasta przejdzie EtnoParada. Jej meta znajdzie się na rynku, gdzie do późnych godzin wieczornych będą się odbywały koncerty zespołów festiwalowych, a na zakończenie wielka urodzinowa potańcówka z muzyką na żywo.

Dyrektor festiwalu Piotr Szewczyk, za jedno z najważniejszych osiągnięć Spotkań z Folklorem jest to, że przestano folklor i ludowość kojarzyć z czymś pospolitym. - Z każdą kolejną edycją, przez nasze działania, oswajamy społeczeństwo z tym, że kultura tradycyjna i folklor to jest coś, co ma potężną wartość, która kształtuje naszą tożsamość kulturową jako Polaków, jako mieszkańców Małopolski i Myślenic - mówi.

Festiwal łamie też inne stereotypy. - Pokazuje naszą kulturę w zestawieniu z kulturą innych narodów. I pokazuje że ta kultura „niepolska” nie jest czymś obcym, niebezpiecznym, ale czymś co jest wspólne dla nas wszystkich - dodaje Piotr Szewczyk.

ZOBACZ KONIECZNIE:WIDEO: Piotr Szewczyk, dyrektor Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem

Autor: Katarzyna Hołuj

Komentarze (5)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
obudzenie kundalini jest zajeb..

będziecie mieli spotkania z folklorem (gość)

Zgłoś naruszenie treści

centrum hinduistyczne budują, gratulaje dla Hutników

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Poznawanie innych kultur

Subiektywna (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

Jestem za takimi imprezami w Myślenicach. To nie tylko promocja naszego miasta ale mile spędzony czas i jednocześnie nauka. Dziękujemy Panu burmistrzowi Ostrowskiemu.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kicz za nasze pieniądze

Pora na normalność (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

Obecne władze wyrzucają pieniądze w błoto na te fanaberie na ten wiejski folklor. Przyjdzie nowy burmistrz Szlachetka to zrobi z tym porządek.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Źle trafiłeś bo Pan Jarek akurat regualarnie bywa na festiwalu

obiektywna (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

No ale cóż troll obecnego układu nawet przy takim wydarzeniu jak festiwal folkloru będzie chciał skłócać mieszkańców i napuszczać. Mieszkańcy dobrze widzą jak plujecie jadem w obawie przed utratą...rozwiń całość

No ale cóż troll obecnego układu nawet przy takim wydarzeniu jak festiwal folkloru będzie chciał skłócać mieszkańców i napuszczać. Mieszkańcy dobrze widzą jak plujecie jadem w obawie przed utratą stołków.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Śmieszne

realista (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Oj tam oj tam. W pluciu jadem to jest najlepsza wasza Krysia sałatka. Profesor was super wyuczy. Tyle że przed wyborami będziecie się kamuflować jak zwykle. A już samo ciągłe obrażanie wszystkich...rozwiń całość

Oj tam oj tam. W pluciu jadem to jest najlepsza wasza Krysia sałatka. Profesor was super wyuczy. Tyle że przed wyborami będziecie się kamuflować jak zwykle. A już samo ciągłe obrażanie wszystkich trollami świadczy o tej waszej złotoustej obłudzie. Jarosław oczywiście że będzie. Przecież on lubi foto lans zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Zgłoś kandydatów

NAUCZYCIEL ROKU | Zgłoś kandydatów

HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | Trwa głosowanie

HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | Trwa głosowanie

Robisz TO na drodze? Dostaniesz taki mandat, że się nie wypłacisz!

Robisz TO na drodze? Dostaniesz taki mandat, że się nie wypłacisz!

Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom

Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom